Вже майже тиждень вся Європа обговорює ухвалений на початку лютого польським Сеймом документ. Кілька днів тому так званий "антибандерівський закон", де згадуються українських націоналістів та Волинську трагедію, підписав і президент країни Анджей Дуда.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІ поки таку ініціативу розглядатиме Конституційний суд, свою думку з цього приводу в коментарі "Обозревателю" висловив польський політик, депутат кількох скликань, журналіст Мирослав Чех.
За його словами, не знайшов відгуку документ в Ізраїлі та США, що може негативно вплинути на міжнародні стосунки. Закон прирівняли до заперечення Голокосту, а от Кремлю це точно на руку – наближені до Путіна мало не плескали в долоні, коли дізналися про рішення.
Зауваження до Польщі сходяться переважно на необ'єктивності та спробі зобразити українців мало не колабораціоністами Третього рейху. Але насправді ситуація дещо інша:
"Почнемо з того, що це не заперечення злочинів Бандери. В Україні абсолютно помилкова інтерпретація цього закону, що нібито мова йде про заборону "бандерівської" ідеології. Це не так. У законі йдеться про заперечення злочинів українських націоналістів. Тобто для початку слід визначитися з термінами - що значить "українські націоналісти", зокрема в 1925-1950 роки. Але цей закон, перш за все, не відповідає основним правилам законодавства. Наприклад, в ньому неправильно введені терміни, він неправильно введений в польську конституційну систему, про що говорили самі представники влади, а також критики закону", - пояснив Чех.
Більш того, документ дав привід говорити про недружні кроки з боку влади, особливо стосовно меншин і порушення прав українців. Історичний контекст, як вважає політик, досі перекручують, тоді як Польща, нібито всього лише намагається позбутися від застарілих термінів, котрі вживаються вже 70 років поспіль.
"Думаю, на етапі роботи з законом в Конституційному суді всі ці зауваження повинні бути враховані. Як я розумію, така ж позиція українського МЗС. Україна повинна була б бути для Польщі стратегічним партнером. Не потрібно володіти великою мудрістю або політичної грамотністю, щоб зрозуміти: інтерес польської держави в тому, щоб існувала незалежна українська держава, яка протистоїть агресивній політиці Москви, військовій агресії", - підсумував він.
Дивіться: Як ставляться до "антибандерівського закону" поляки на Львівщині?
Як повідомляв портал "Знай.ua", офіційний Вашингтон категорично не погоджується із рішенням польського президента Анджея Дуди щодо ухвалення так званого «антибандерівського закону».