Європейським лідерам потрібно було не вітати Путіна з перемогою, а виступити зі спільною стратегією з протидії йому.

Про це на сторінках The Guardian пише головний представник Європарламенту на переговорах про Brexit Гі Вергофстадт.

У вівторок голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер написав Володимиру Путіну листа з привітаннями у зв'язку з його успіхом на виборах. Схоже, що вчинити так його надихнув приклад цілої низки світових демагогів і диктаторів: від президента Венесуели Ніколаса Мадуро до лідера Білорусі Олександра Лукашенка.

Перед тим Трамп теж привітав Путіна з перемогою, попри порад своїх помічників цього не робити. Американський президент також вирішив під час телефонної розмови не засуджувати Путіна через нещодавнє отруєння російського шпигуна. Це викликало невдоволення у Республіканській партії.

Те, що ні Юнкер, ні Трамп не згадали про застосування російської хімічної зброї в Солсбері, і не висловили сумніву щодо легітимності так званих "виборів" у Росії, стало справжньою ганьбою.

Популярні новини зараз
ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Німецький депутат Міхаель Лінк, який очолював місію спостерігачів ОБСЄ на російських виборах, чітко вказав, що у виборців не було "реального вибору". Росіян спеціально заганяли на дільниці, а в урни вкидали потрібні бюлетені в той час, як опозиційному політику Олексію Навальному не дозволили взяти участь у гонці.

"Тому ні, привітання були недоречні. І так, нам завжди потрібен діалог з Росією, але умовою для тісніших зв'язків повинна бути повага до верховенства закону", - пише європейський політик.

Він зауважує, що надто часто Захід нічого не робить в той час, коли "російський ведмідь" підриває його ліберальні демократії, корумпує його політичні системи, зламує мережі політичних партій, засмічує екосистему інтернету і намагається затягнути європейські країни назад в насильницьке минуле.

"Хоча європейські лідери відповіли теплими словами підтримки на адресу Британії після інциденту в Солсбері, нам потрібно розробити серйозну колективну європейську відповіль у рамках нової стратегії ЄС щодо Росії", - додає Вергофстадт.

Ця нова стратегія повинна показати Путіну, що його порушення міжнародного права будуть мати чіткі наслідки. Крім того, вона повинна відкрити перспективи співпраці і взаємодії, якими Росія зможе скористатися, якщо почне виконувати зобов'язання за міжнародними законами і Мінськими угодами.

"Замість того, щоб відсилати листи з привітаннями, лідери ЄС і верховний представник ЄС з зовнішньої політики Федеріка Могеріні зокрема повинні були виступити з такою активною стратегією. По-перше, ми повинні запровадити чіткі санкції ЄС у відповідь на справу Сергія Скрипаля. Якщо щось по-справжньому і лякає мафіозні еліти в оточенні Путіна, то це перспектива перекриття доступу до їхніх європейських вілл", - зауважив Вергофстадт.

ЄС і НАТО, на його думку, також повинні відкрити канали з'язку, щоб уникнути появи помилок і прорахунків. Також важливо, щоб Brexit не ослабив зовнішню політику і співпрацю в сфері безпеки у Європі. Угода про асоціацію ЄС і Великої Британії може створити рамки для досягнення цих цілей. На думку представника ЄС на переговорах про Brexit, довосторонні угоди про безпеку і оборону повинні бути укладені до завершення перехідного періоду. Також Євросоюзу потрібно провести своє широке розслідування масштабів втручання Росії у європейську демократію, економіку і політичні системи, а також належним чином відповісти на такі загрози.

"Не правильно те, що російські мільярдери можуть купити громадянство ЄС на Мальті, відмивати гроші через нерухомість в Лондоні, користуючись фіктивними компаніями, а також фінансувати бажані європейські політичні партії", - йдеться в статті.

Водночас, на думку Вергофстадта, потрібно розібратися з нинішнім становищем, коли контакти ЄС з Росією заморожені, а окремі країни-члени продовжують розвивати двосторонні канали зв'язку з Москвою, захищаючи свої вузькі національні інтереси. Вергофстадт переконаний, що нову стратегію можна збудувати на основі логіки Хельсінського процесу 1970-х років. "Хельсінкі 2.0" зміцнять європейську архітектуру безпеки через відкриття перспектив політичної і економічної взаємодії з Росією. У обмін на повне виконання Мінських угод, дотримання умов міжнародних законів, проведення чесних виборів і захист прав людини в РФ, ЄС зможе скасувати санкції. Але політична і економічна співпраця буде поступово поглиблюватися.

Як повідомляв портал "Знай.ua", глава Сполучених Штатів Дональд Трамп підтвердив, що дзвонив "новоспеченому" президенту Росії Володимиру Путіну, щоб привітати з перемогою на виборах.

Про це він написав на своїй сторінці в Twitter і розкритикував журналістів, які засудили його за цей вчинок.

За його словами, Російська Федерація може допомогти вирішити проблеми, які склалися навколо України, Сирії, КНДР, Ірану, ІГІЛ, та й "збройної гонки", яка ще має бути.