Ще мить тому ви насолоджувалися смаком алкогольного коктейлю, а тепер прокинулись (в кращому випадку) вдома з приреченими на провал спробами згадати події минулого вечора. Чому так виходить?

На мові медиків це називається різновидом тимчасової антероградної амнезії, при якій здатність мозку створювати нові спогади порушується на деякий проміжок часу, пише Scientifical American.

Нейрофізіологи досі намагаються розібратися, чому так відбувається. Довгий час вважалося, що алкоголь вбиває клітини мозку. І дійсно неабияку кількість спиртного пошкоджує нервові клітини і порушує когнітивні процеси. Однак малоймовірно, що саме це основна причина виникнення амнезії.

Як правило, порушення відбуваються в роботі гіпокампу — області мозку, що виконує важливу роль в освіті, зберіганні та одержанні нових спогадів. Зокрема, алкоголь блокує так зване довгострокове потенціювання синапсів в пірамідальних клітинах гіпокампу.

Популярні новини зараз
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити" Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Показати ще

Спиртне змінює активність певних глутаматних рецепторів, тим самим підвищуючи вироблення специфічних стероїдних гормонів. Це, в свою чергу, уповільнює довгострокове потенціювання синапсів гіпокампу. Зазвичай цей механізм, відповідальний за посилення синаптичної передачі інформації між нейронами, і є основою формування пам'яті.

У рамках експерименту над гризунами медики захотіли з'ясувати, скільки потрібно алкоголю для появи амнезії. Виявилося, що концентрація алкоголю в крові мишей повинна бути гранично високої — близько 300 міліграмів на децилітр.

У людей ця доза варіюється від людини до людини. Тим не менш, ті, хто надмірно захоплюються випивкою, частіше мають проблеми з пам'яттю.

Зараз медики працюють над препаратом, який дозволить позбутися від провалів у пам'яті. Наприклад, антагоніст AP5 (клас анестетиків) блокує певні рецептори глутамату і, таким чином, запобігає негативний вплив алкоголю. Інгібітор 5-альфа-редуктази також частково протидіє негативним ефектам випивки, оскільки перешкоджає утворенню нових стероїдних гормонів.

Тим не менше, найбільш ефективна і проста стратегія запобігання провалів у пам'яті полягає в тому, щоб не хильнути зайвого.

Нагадаємо, медики виявили білковий механізм, який допоможе пояснити природу алкоголізму.

Як повідомляв портал "Знай.uа", подростки, які сплять менше 6 годин, починають палити, пити і вживати наркотики в два рази частіше за своїх однолітків зі здоровим сном.

Також "Знай.uа" писав про 6 способів кинути пити сьогодні.