Дослідники з Бергенського університету виявили, що клітини підшлункової залози, що виробляють глюкагон, можуть змінити ідентичність і пристосуватися до роботи з сусідніми пошкодженими або відсутніми інсуліновими клітинами.

"Можливо, ми зіткнулися з початком абсолютно нової методики лікування діабету, при якій організм може виробляти власний інсулін з деякою допомогою", — стверджує професор Луїза Гіла (Luiza Ghila) для Medical Xpress.

Дослідники виявили, що лише близько 2 % сусідніх клітин підшлункової залози можуть змінити ідентичність. Однак вони з оптимізмом дивляться на потенційні нові підходи до лікування.

Вперше дослідники описали механізми, що лежать в основі процесу ідентифікації клітин. Виходить, що це не пасивний процес, а швидше результат сигналів від оточуючих осередків.

Популярні новини зараз

Мама Андрія Кузьменка пояснила, чому вимагає в ексучасників "Скрябіна" 150 тис. доларів: хочуть забрати все

Єлизавета II потрапила у скандал через лист школярам з Севастополя: "визнали" Крим російським

Даша Квіткова і Микита Добринін передумали розлучатися? Родина "Холостяка" розкрила таємницю примирення

Перша дружина Арсена Мірзояна затьмарила Тоню Матвієнко - палка руденька на підборах

Показати ще

У ході дослідження вченим вдалося збільшити кількість клітин, що виробляють інсулін, до 5 %, використовуючи препарат, що впливає на міжклітинний сигнальний процес. Досі результати були перевірені лише на тварин.

"Якщо ми отримаємо більше знань про механізми, що лежать в основі цієї гнучкості клітин, то зможемо контролювати цей процес і змінити ідентичність клітин, щоб отримати більше інсуліну", — пояснює Гіла.

За словами вчених, здатність клітин змінювати свою ідентичність і функції може стати вирішальним відкриттям в лікуванні інших захворювань, викликаних клітинної смертю, таких як хвороба Альцгеймера і пошкодження клітин в результаті інфарктів.

В підшлунковій залозі існує три типи клітин: альфа-, бета - і дельта-клітини. Вони виробляють різні види гормонів у регуляції цукру у крові.

Клітини утворюють кластери. Альфа-клітини виробляють глюкагон, який підвищує рівень цукру в крові. Бета-клітини виробляють інсулін, який знижує рівень глюкагону. Дельта-клітини виробляють соматостатин, який контролює регуляцію альфа- і бета-клітин.

У хворих на цукровий діабет порушена функція бета-клітин, і тому рівень цукру в крові залишається постійним.

Нагадаємо, компонент, що входить до складу галюциногенного напою аяуаска, може послужити основою для нового методу лікування цукрового діабету.

Як повідомляв портал "Знай.uа" британські дослідники успішно протестували пристрій штучної підшлункової залози.

Також "Знай.uа" писав, що дієтичні газовані напої входять до їх складу штучні підсолоджувачі можуть спровокувати розвиток діабету 2-го типу.