Дослідники з Бергенського університету виявили, що клітини підшлункової залози, що виробляють глюкагон, можуть змінити ідентичність і пристосуватися до роботи з сусідніми пошкодженими або відсутніми інсуліновими клітинами.

"Можливо, ми зіткнулися з початком абсолютно нової методики лікування діабету, при якій організм може виробляти власний інсулін з деякою допомогою", — стверджує професор Луїза Гіла (Luiza Ghila) для Medical Xpress.

Дослідники виявили, що лише близько 2 % сусідніх клітин підшлункової залози можуть змінити ідентичність. Однак вони з оптимізмом дивляться на потенційні нові підходи до лікування.

Вперше дослідники описали механізми, що лежать в основі процесу ідентифікації клітин. Виходить, що це не пасивний процес, а швидше результат сигналів від оточуючих осередків.

Популярні новини зараз

Лорак моментально видалила фото після виявлення "компромату": що не так зі знімком

"Я втратив… дружину": чоловік Меган Маркл зробив сенсаційну заяву, подробиці

Головне за ніч: гучний скандал у Зеленського, масові заворушення в столиці і звільнення тисячі чиновників

АТБ приголомшив "майстер-класом" зі зміни цін в одну секунду, українці регочуть: "Охоронець згриз"

Показати ще

У ході дослідження вченим вдалося збільшити кількість клітин, що виробляють інсулін, до 5 %, використовуючи препарат, що впливає на міжклітинний сигнальний процес. Досі результати були перевірені лише на тварин.

"Якщо ми отримаємо більше знань про механізми, що лежать в основі цієї гнучкості клітин, то зможемо контролювати цей процес і змінити ідентичність клітин, щоб отримати більше інсуліну", — пояснює Гіла.

За словами вчених, здатність клітин змінювати свою ідентичність і функції може стати вирішальним відкриттям в лікуванні інших захворювань, викликаних клітинної смертю, таких як хвороба Альцгеймера і пошкодження клітин в результаті інфарктів.

В підшлунковій залозі існує три типи клітин: альфа-, бета - і дельта-клітини. Вони виробляють різні види гормонів у регуляції цукру у крові.

Клітини утворюють кластери. Альфа-клітини виробляють глюкагон, який підвищує рівень цукру в крові. Бета-клітини виробляють інсулін, який знижує рівень глюкагону. Дельта-клітини виробляють соматостатин, який контролює регуляцію альфа- і бета-клітин.

У хворих на цукровий діабет порушена функція бета-клітин, і тому рівень цукру в крові залишається постійним.

Нагадаємо, компонент, що входить до складу галюциногенного напою аяуаска, може послужити основою для нового методу лікування цукрового діабету. 

Як повідомляв портал "Знай.uа" британські дослідники успішно протестували пристрій штучної підшлункової залози.

Також "Знай.uа" писав, що дієтичні газовані напої входять до їх складу штучні підсолоджувачі можуть спровокувати розвиток діабету 2-го типу.