Група людей, яка проживає на території, де відбувались серйозні порушення прав людини і гуманітарного права, може мати "право на відокремлення". Саме до цього права апелює Росія, яка анексувала Крим.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПрофесор Кембриджського університету Томас Грант - юрист-міжнародник, дослідник конфліктів, викликаних Росією на території України, роз'яснив "Главкому", чому країна-агресор не змогла адекватно скористатися цим аспектом міжнародного права.
"Деякі держави, не всі, визнали існування цієї можливості в сучасному міжнародному праві ... Але таке право застосовується тільки там, де люди, про яких йде мова, переживали істотний тиск", - розповідає юрист-міжнародник.
Про це йде мова в книзі Гранта, яка вийшла в березні минулого року під назвою "Агресія проти України територія, відповідальність і міжнародне право".
Читайте також: На Керченському мосту "потоне" багато регіонів Росії
"Немає доказів того, що російськомовні люди в Криму страждали від грубого порушення їх прав. Сама Росія не мала чого сказати з цього приводу в рамках Універсального періодичного огляду [найбільшого світового моніторингового механізму щодо дотримання прав людини - ред.] Всього лише за рік до насильницького приєднання", - пояснює автор книги.
Більш того, за словами співрозмовника видання, ОБСЄ, представники якого відвідували регіон, також не змогли виявити будь-яких серйозних порушень такого роду, які могли б, в теорії, виправдати відокремлення.
У той же час, колишні колонії, якою Крим ніколи не був, можуть скористатися цією "юридичної лазівкою", навіть якщо істотних порушень прав їх громадян з боку метрополій не відзначалося.
"Колоніальні території, тобто закордонні колонії європейських країн мають право на самовизначення в юридичному сенсі, тобто вони мають право встановлювати свою незалежність, навіть якщо колоніальна влада чинить опір. Це унікальна ситуація. Інші території не мають на це права", - уклав експерт.
Нагадаємо, офіційна влада Росії неодноразово висловлювали думку, що "народ Криму" мав право на самовизначення за допомогою референдуму.