Сьогодні на засіданні Верховної Ради в першому читанні прийняли законопроект про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя. Депутат Руслан Князевич розповів, що Конституційний суд протягом трьох днів розглядав відповідність статтям 157, 158 Основного закону проекту змін судової реформи, який президент визначив, як невідкладний. За три дні судді прийняли рішення, що оновлений законопроект № 3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" відповідає конституційним нормам.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗ різкою критикою висновку Конституційного суду виступив народний депутат Микола Томенко. Він нагадав, що на утримання судового органу виділяють понад 100 мільйонів гривень, а він просто "переписує дві пропозиції протягом трьох днів". Парламентарій упевнений, що судді навіть не читали текст і збираються "за викликом". Склад суду не змінювався з часів Майдану.
"Невже ми дійшли вже до ручки, щоб у суботу, у вихідний день, збирати членів КСУ приймати рішення, щоб вони переписали дві пропозиції. Вони ж, як пошта працюють", - уточнив нардеп.
Українське експертне середовище давно обговорює ефективність існування Конституційного Суду. Політичні експерти нагадали, що у суддів багато привілеїв, наприклад недоторканність, квартира, велика зарплата і т.д. і мало обов'язків. Більше того функції суду часто змішуються з Верховним судом, але у першого залишається право трактувати Конституцію та інші закони. Джерело розповіло "Знай", що в новому проекті Конституції повноваження КСУ уріжуть до того, що їм заборонять трактувати закони, залишать право тільки виносити рішення по Конституції. Також з'явиться процедура конституційної скарги, завдяки якій можна буде подзвонити в КСУ і залишити скаргу і її не можуть не прийняти.
Деякі експерти впевнені, що розігнати КСУ неможливо, тому що для цього варто проводити референдум, а це питання зараз активно використовується політиками в популістських методах боротьби з пропрезидентськими силами. Наприклад, глава Кабміну Арсеній Яценюк оголосив необхідність референдуму зі змін в Конституції, щоб посилити протистояння з президентом Петром Порошенком, який наполягає на терміновому ухваленні проекту депутатами Верховної Ради.
Читайте також: Порошенко звільнив 86 проросійських суддів
Нагадаємо, що Конституційний суд розпочав свою діяльність 18 жовтня 1996 року. Він складається з 18 суддів: по шість призначаються президентом, Верховною Радою та з'їздом суддів України.