Ухвалення законопроектів по реінтеграції та особливого статусу, охопленого бойовими діями, Донбасу, мало не закінчилися «військовими діями» в стінах самого парламенту. До болю звичні під головним куполом країни політичні битви буквально за два дні, мало не перейшли в ще більш запеклу фазу. Депутати так пересварилися перед голосуванням за ці документи, що навіть в зазвичай «сонну» п'ятницю в хід пішли димові шашки з петардами. Благо обійшлося без жертв і ситуативне перемир'я таки встановлено.

Але, чи варто очікувати його на сході країни? Що все-таки ховається за скандальної парламентської ширмою? І через що так збунтувалися, часто не відмінні особливим завзяттям до роботи, парламентарі? У всіх цих питаннях розбирався Знай.ua.

Бої без правил

Власне, яблук розбрату на цей раз було відразу декілька. Воно й зрозуміло. Законопроектів відразу два - шанси на невдоволення ростуть. Піди збери голоси ... Особливо, якщо врахувати, що і в самій коаліції їх давно бракує, і часто доводиться домовлятися з колегами щодо законодавчого цеху. А тут ще такий перфоманс, та й кожен зі своїми вимогами. Причому, навіть всередині провладної верхівки ...

Популярні новини зараз
Попрощаєтесь зі своїм житлом? Що станеться з ухилянтами у новому законі про мобілізацію Українців закликали не відкладати на завтра: можна подати заяву на пенсію за лічені хвилини Чергуватимуть представники ТЦК: де українцям тепер можуть вручити повістку Отримали зарплату, зробили заначку та залишилися без грошей: українців попередили про неприємності вдома
Показати ще

Але, лід таки зрушив. Відстоявши, що називається грудьми, президію і трибуну парламенту в п'ятницю вранці, нардепи від «Блоку Петра Порошенка» і «Народного фронту», все ж дали можливість спікеру Андрію Парубію почати засідання і поставити в подальшому на голосування скандальні документи.

Чи не на жарт мобілізовані слуги народу, в результаті дали 233 голоси за прийняття в першому читанні законопроекту № 7163 «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». А трохи згодом 229-ма голосами підтримали в цілому і законопроект №7164 «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей». Іншими словами - продовжили ще на рік особливий статус для ОРДЛО.

Крим? Який Крим?

Правда, претензій до документів від цього менше не стало. Причому, навіть у тих, хто самовіддано тиснув зелену кнопку. Тому, кажуть, до другого читання щодо законопроекту про регінтеграціі ще сила-силенна роботи.

«Я думаю, головні поправки повинні стосуватися теми Криму. Що Крим не можна відокремлювати від Луганська і Донецька », - розповів Знай.ua народний депутат від фракції« Блок Петра Порошенка » Мустафа Джемілєв.

До речі, так! Як не парадоксально, але визнаючи цим документом Росію країною-агресором, а частина Донбасу окупованою територією, згадати про те, що наші сусіди не так давно «відшмаували» у України ще й Крим, згадати ... (ой) забули. Або не дуже-то хотіли. Хто знає?

У протиборному крилі взагалі охрестили такий підхід мало не грою під дудку Кремля.

«Український нібито парламент реалізував кремлівський сценарій, коли на рівні законодавчого акту розділена відповідальність за Крим і Донбас. Я глибоко впевнений в тому, що визнання окупації і Криму і Донбасу має бути через кому. Оскільки, з точки зору національних інтересів це саме так. А з точки зору Росії, це насправді, різні речі. Вони так подають », - заявив нам нардеп від« Самопоміч» Роман Семенуха.

Дипломатія обіцянок

Втім, чисто практично, цей законопроект, судячи з усього, особливо нічого не змінює і для людей, які залишаються на нині непідконтрольній території Донецької та Луганської областей. Звичайно, більшість опитаних Знай.ua парламентаріїв, які підтримали документ, поспішили заявити, мовляв таким чином їм дано сигнал про те, що Україна не збирається визнавати ці території відрізаним шматком і має намір їх повертати і т.д.

«Для них це означає, що ми прискорюємо всі процеси, які дозволять їм повернутися в Україну. Це прискорює всі процеси, які дозволять звільнити нашу землю від окупантів. Це прискорює всі процеси щодо притягнення до відповідальності всіх тих, хто притягнув російські окупаційні війська, вбивць, мародерів на нашу священну українську землю », - запевняє перший заступник голови фракції « Народний фронт» Андрій Тетерук.

Так і крутиться на язиці сказати: «Скільки разів ми все це чули. І що »? .. Але, в надії все ж уточнюємо, яким чином влада має намір це робити?

Трохи заметушившись, нардеп все ж знайшовся з відповіддю:

«Це буде відбуватися комплексним політико-дипломатичним і посиленням військової складової. Завжди дипломати відчувають себе набагато впевненіше, коли у них є сильна озброєна складова. У 2014 році відсутність збройних сил дозволило РФ окупувати частину наших територій. У 2017 році ми зробили все, щоб повернути ситуацію на 180 градусів », - стверджує він.

Життя по-новому не буде?

Далі більше. Серед тих, хто не голосував за документ, взагалі не соромлячись, говорять, що нічого такого особливого жителям Донбасу, в разі прийняття в цілому законопроекту №7163, очікувати не варто. Бо це не про те, як їх життя зміниться, а про те, як жити в умовах війни.

«Нічого людям не чекати. Абсолютно, на превеликий жаль, нічого. Тому що це не той законопроект, який передбачає, як цю реінтеграцію здійснити. Це законопроект, який передбачає, як перерозподілити функції, як перебувати далі в стані війни, як торгувати з територією, яка неконтрольована в стані війни ... », - каже позафракційний нардеп Юрій Дерев'янко.

Втім, натякають на це і в колі пропрезидентських депутатів. Мовляв, законодавча діяльність - це ще великий дипломатичний квест.



Запитуємо у нардепа від фракції «Блок Петра Порошенка» Володимира Ар'єва, який ефект буде від цього документа і, яких істотних змін варто очікувати після його прийняття?

Отримуємо:

«Я вам можу сказати, що це багатоходова дипломатична гра. І в даному випадку, що прямо ось зараз Донбас буде звільнений, звичайно, чекати не вдасться. Але, я ж з самого початку сказав – йде гібридна війна, йде гібридна агресія проти України, тому відповіді повинні бути не прямими, не в лоб - тупими, а відповідно - дипломатичними і адекватними ».

Війна війною, а бізнес за розкладом

Крім цього, є ще маса цікавих моментів. Про них неохоче говорять в провладному крилі. Але, з великою охотою діляться «мешканці» нині протилежної політичної півкулі. Може, саме вони і викликали таку бурю емоцій під головним куполом?

«Ми також проти брутальної торгівлі на крові, яка залишилася (в тексті документа, прийнятому в першому читанні. - Ред.). Саме тому деякі фракції голосували сьогодні. Тому що Ахметову та іншим дуже важливо, щоб ця торгівля відбувалася », - заявляє Дерев'янко.

«Що ви маєте на увазі і яким чином це прописано в документі, на вашу думку», - уточнюємо.

Трохи «пом'явшись», депутат таки видав, мовляв це про пункт, яким нібито визначається, що Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ (а це саме звідти керуватимуть усіма силовиками в зоні АТО, в разі прийняття документа в цілому) буде вправі приймати рішення про переміщення товарів через лінію розмежування на Донбасі.

«Коли наші колеги говорять нам про те, що є рішення РНБО (з переміщення людей через лінію розмежування, а також товарів. - Ред.), то, вибачте, всі ці рішення РНБО - це підзаконні акти нижчої сили. Якщо законом є уповноважений орган, яким дозволяється приймати рішення щодо переміщення будь-яких товарів, то це означає легалізацію торгівлі на крові », - додає він.

Втім, питання торгівлі з окупованої частиною Донбасу давно вийшло за рамки суто моральних і етичних норм. А перевезення вантажів з підконтрольній території на непідконтрольну давно охрестили там «золотою жилою». І це теж важливо враховувати.

У кого булава, той і головний

Блох в президентському законопроекті потрудилися знайти і в «Батьківщині». Втім, не дивно. З такими амбіціями і мріями про кар'єрний ріст їхнього лідера ...

Крім того, що вже згадувалося їх колегами, там вказують на ще одну деталь.



А саме:

«Вони запропонували в цьому законопроекті, щоб парламент вже наперед дав згоду щодо використання ВСУ президентом до Указу, якого не існує в природі. Ми це виправили і записали норму Конституції (в своєму альтернативному законопроекті. - Ред.) », - говорить Знай.ua заступник голови фракції Сергій Соболєв.

Втім, справедливості заради, варто відзначити, що про це говорять і ті, хто підтримав документ. Із застереженням - в надії на те, що цей пункт буде відкорегований.

«Там є пару моментів, які викликають у нас заперечення. Це право президента на віддачу наказу військам на застосування сили. Президент - Верховний головнокомандувач. Але, в відповідності до Конституції, президент повинен отримати дозвіл парламенту на використання ВСУ. І тому цим законом фактично нівелюється вимога Конституції », - розмахуючи руками розповідав журналістам в кулуарах лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Особливий статус при особливих обставинах

До другого документу претензії хоч і залишилися, але, як то кажуть, назад дороги немає. Документ, який в народі охрестили, як продовження особливого статусу для ОРДЛО, вже встиг підписати спікер Андрій Парубій.

Прихильники, традиційно, не бачать жаху в його прийнятті. І кажуть, що жодна з страшилок, які озвучували при прийнятті аналогічного документа, термін якого закінчується через пару тижнів, так і не втілилася в життя. Нікого з незаконних збройних формувань на Донбасі не амністували, ніхто з вихідців звідти в Раду теж не потрапив.

Втім, не такі радісні коментарі у противників документа. Одні вважають, що це, по суті легалізація російської окупації. Другі і зовсім не лінуються нагадати суть, яка закладена в прийнятий вже законопроект.

«Сам закон почне діяти (ті дев'ять статей, які там прописані) в разі, якщо протягом цього року бойовики та інші (формування. - Ред.) покинуть нашу територію. Але, яким чином це почне діяти? Території окуповані матимуть так званий особливий статус, де обирається своє місцеве самоврядування. Його неможливо буде розігнати, воно буде мати право саме собі формувати міліцію, прокуратуру, суди. Тобто, всі органи влади. І на ці органи влади немає ніякого впливу з боку центральних органів влади. І, як вони будуть використовувати або застосовувати законодавство - це вже їх компетенція. Мало того, всі злочини, які були скоєні людьми, які були на цих територіях проти наших бійців, наших громадян і т.д. не будуть розслідувані і вони звільняються від покарання », - заявляє Дерев'янко.

«Держава Україна повинна і буде зобов'язана укладати з цими органами місцевого управління прямі відносини, договори по відновленню цих територій за рахунок всіх інших громадян України... І ось такий формат особливого статусу залишається», - резюмує політик.

Ось і виходить, як в тій приказці - бійка є, а сварки немає. Бійка є, а суть від прийнятих законів для звичайних людей, за великим рахунком, не змінюється.