На Тернопільщині у місті Чортків під час робіт земля обвалилася і люди побачили дещо несподіване. Комунальники під землею знайшли спальню з двома ліжками. Працівники виявили знахідку, коли міняли водопровідну трубу, за кілька метрів від житлового будинка у центрі Чорткова.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Як відзначають фахівці, спорудити її могли ще в ХІХ столітті. А от хто спав на двох залізних ліжках на глибині майже чотирьох метрів - поки що залишається загадкою.
У проваллі можна побачити два ліжка. Вони стоять паралельно у невеликій кімнаті.
"Старі металеві довоєнного зразка ліжка, це наводить на думку, що можливо цей підвал використовувався не лише як склад продуктів, а як криївка", - розповідає місцевий краєзнавець Олександр Степаненко.
Те, що під землею сховок українських повстанців, підтверджує господар сусіднього будинку. Каже, ще двадцять років тому, коли замінював частину 150-річної австрійської каналізації натикнувся на цей підвал.
Після ремонту мережі, підвал засипали, куди поділися прапори чоловік не знає. Але відтоді земля поруч з його будинком постійно обвалювалася. І він уже втомився боротися із проваллям, яке раз у раз утворюється майже на порозі його оселі.
Провалля у криївку збирає чимало вуличних ґаволовів. І у кожного своя версія - хто там міг жити.
"Є такі домисли, що єврейське якесь поселення. Гетто було, німецьке гетто було", - діляться думками місцеві.
Тут справді могли жити євреї, підтверджує місцевий краєзнавець. Бо це якраз територія колишнього єврейського кварталу і його мешканці часто під будинками викопували величезні підвали.
"Облаштовувався прихований вхід до нього і люди могли там жити продовж декількох місяців", - пояснює він.
Хто ж саме жив у цьому сховку - жертви гонінь чи вояки УПА - з'ясовуватимуть фахівці.
"Є інформація, що там могли рятувати євреїв від німецьких загарбників на той час, є інформація, що в тому підвалі могли переховуватися зв'язкові або вояки нашої Української повстанської армії", - розповів міський голова Чорткова Володимир Шматько.
Уже незабаром комунальники мають повністю розчистити вхід до підземної кімнати і фахівці зможуть дослідити речі, які знайдуть під землею. Лише після цього міська влада - вирішуватиме: засипати підземелля чи створити тут відкритий міні-музей.
Як повідомляв портал "Знай.иа", кришталева — печера, геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Розташована при південно-західній околиці села Кривче Борщівського району Тернопільської області.