Українців зобов’яжуть платити абонплату за опалення у літні місяці. Це передбачає меморандум України із Міжнародним валютним фондом. У ньому йдеться, що абонплату за опалення братимуть у жителів багатоквартирних будинків із травня.

"Ми застосуємо тариф на розподіл газу та опалення на основі потужності, це дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці – всі зміни вступлять в силу з 1 травня 2017 року", - написано в меморандумі, частину якого опублікували цього місяця.

Тобто виходить, що з приходом тепла повернення тарифів до минулорічного рівня вже не буде. Адже кожного змусять платити абонплату за тепло, абонплату за газ, і ще й електрика із березня подорожчала.

Навіщо вводять абонплату за опалення

Популярні новини зараз
Електроенергія по 2,64 грн – це майже задарма: українців приголомшили майбутнім тарифом Тривожна арифметика "Нафтогазу": українці стають боржниками навіть за наявності переплати ТЦК почали перевіряти салони авто Мають подати документи до 1 липня: українцям зробили важливе оголошення
Показати ще

Це вже третя абонплата, яка буде в платіжках українців. Перша була за телефонний звязок, потім цього року ввели фіксовану плату за газ. В уряді введення абонплати пояснюють майбутнім розподілом тарифу й схеми поставок енергії між компанією-постачальником і компанією, що надає послугу. Кошти від абонплати йтимуть на обслуговування мереж постачання тепла — профілактику, перевірку, випробування тощо.

“Зараз ці витрати входять у тариф за опалення. В принципі, тоді вартість опалення мають зменшити на 8-12%, адже одну складову з тарифу виключають. Однак про це ніхто не говорить”, - каже економіст Борис Кушнірук.

За його словами, у більшості розвинених країн є абонплата й плата за використаний ресурс. Проте там і різні компанії цим займаються.

“Було б правильно, аби можна було обирати компанію, що надає тепло, газ і електрику. Тоді б вони між собою конкурували би — знижували ціни, проводили акції тощо. Але поки, на жаль, ми ще далекі від такого ринку поставки енергоносіїв”, - пояснює він.

Очевидно, уряд почав реформу не з того боку. Потрібно було б спочатку виокремити декілька гравців на ринку поставок тепла. Можливо, навіть розділити одну компанію на кілька й продати різним власникам, аби ринок був більш різноманітним і конкурентоспроможним. Далі змінити стандарти обслуговування тепломереж й встановити конкретну компанію, відповідальну за це, а потім вже вводити абонплату.

“Вийшло якось дуже хитро. Спочатку збільшили витрати кожного українця, а потім обіцяють щось міняти. При цьому обіцяють дуже туманно, непрозоро та незрозуміло. Я не чув жодного публічного виступу міністра Кабміну, який би чітко пояснив, навіщо це роблять, і що чекає людей у перспективі. Адже давно прийнята практика — спочатку послуга, потім гроші. Перукарю ми платимо після того, як він нас постриже, чоботарю також лишаємо гроші після вдалого ремонту взуття. А тут чомусь держава користується своїм монопольним становищем і вводить вже другу абонплату за останні два місяці. З таким же успіхом можна й за електродроти вводити абонплату, й за наявність кранів вдома”, - каже аналітик консалтингової компанії AFS Володимир Марченко.

Проте, якщо подивитися на різноманітні угоди України й МВФ стосовно зменшення дефіциту компанії “Нафтогаз”, то стає зрозуміло, чому це рішення прийняли саме зараз, і чому ніхто із державних чиновників не дав ніякого роз’яснення.

“Справа в тому, що з початку співпраці України із Міжнародним валютним фондом від цієї організації було три основні вимоги — реорганізувати економіку України так, щоб можна було повернути позичені кошти й далі не жити в борг. Від цього похідні інші дві вимоги — зменшити дефіцит Пенсійного фонду й зменшити дефіцит “Нафтогазу”. От якраз зараз йде процес зменшення дефіциту “Нафтогазу”. За великим рахунком, треба було б знову піднімати тарифи на блакитне паливо, а відтак і за тепло. Однак навіть в уряді вже зрозуміли, що якщо це зроблять цьогоріч, то буде масова хвиля протестів, страйків і судових позовів. А субсидій на всіх не вистачить. Їм це не треба. Тому пішли іншим шляхом — ввели абонплату, а тариф на вартість опалення не зменшили”, - пояснює спеціаліст.

Якою буде абонплата

Вартість абонплати за опалення поки не оголосили, однак повідомили, що вона залежатиме від складових із утворення тарифу на тепло окремо у кожному населеному пункті.

“Місцева влада вираховуватиме, скільки коштів із загальної теперішньої плати йде на утримання тепломагістралей, станцій додаткового тиску та груп фахівців для їхнього обслуговування”, - каже енергетичний експерт Володимир Бутко.

Залежно від населеного пункту, це коштуватиме від 8 до 15% вартості поставки 1 гігакалорії.

“У великих містах вартість абонплати буде меншою, бо там більша густота висоток, всі розміщені більш компактно, ніж у невеликих населених пунктах. Думаю, в Києві, Харкові, Дніпрі ціна може бути на рівні 60-70 гривень, у менших містах — 70-80 гривень”, - каже він.

Чи буде наступне підняття тарифів на тепло

Поки уряд не анонсував чергового підняття тарифів. Однак це справа часу. Адже дефіцит “Нафтогазу” хоч і став меншим, але не зник. Крім того, його важко зменшувати за рахунок бюджетних коштів, державну скарбницю не можна назвати переповненою.

“Я не виключаю, що в листопаді знову говоритимуть про підняття тарифів на кілька сотень гривень у місяць. Оскільки надання субсидій зараз активно зменшують, то це підняття цін відчує більша частина українців”, - говорить Володимир Бутко.

На його думку, наступне підняття вартості тарифів неминуче, бо, по-перше, система подачі тепла у містах і розбудова мікрорайонів дуже неграмотна з інженерної точки зору; по-друге, багато електростанцій, що працюють і на опалення багатьох житлових комплексів, належать олігархам.

“Ще й досі їх багато в руках Ахметова та інших регіоналів, які їх зареєстрували на підставних осіб. А ці люди звикли до надприбутків. Навар у 10-15% для них ніщо. Щодо ефективності розташування, то чим більше й багатше місто в Україні, тим безалаберніше там організовано постачання тепла й електрики. Будинки зводять там, де вони не були передбачені. Через це відбуваються втрати тепла. У Києві буває таке, що котельня знаходиться за 7-10 кілометрів від мікрорайонів, які обігріває. Це величезні втрати тепла. Відповідно й колосальні витрати на перегрів води”, - каже спеціаліст.

Після наступного подорожчання є висока ймовірність, що принцип надання тепла в оселі докорінно зміниться.

“З одного боку, теперішні ціни на комунальні послуги вже дійшли до межі. За квартиру на 50 квадратів в Україні платять стільки ж, скільки у США, де ціна робочої сили вища і ресурси дорожчі. З іншого, ми зараз маємо систему теплопостачання радянського зразка. Вона економічно неефективна, та й з часу її введення в експлуатацію сама географія заселеності міст змінилася. Щоб її утримувати, потрібно буде кожному з нас платити в майбутньому колосальні кошти. Думаю, за рік-два люди масово переходитимуть на індивідуальне опалення. Законопроект, який дозволяє переобладнання квартир у багатоповерхівках, вже лежить у Верховній Раді”, - акцентує Володимир.

Нагадаємо, за останні три роки вартість опалення квартири на 50 кв. м зросла більше ніж утричі — із 320 грн на місяць до 1300 грн. Крім цього, подорожчали гаряча вода, газ і електроенергія.

Як повідомляв портал “Знай.ua” раніше, минулого місяця ввели абонплату на постачання газу в квартири та приватні будинки.