Державне підприємство «Гарантований покупець» звернулося до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо зняття примусового продажу електроенергії за заниженою ціною, через що підприємство поглиблює збитки та має багатомільярдні борги перед підприємствами зеленої генерації.

Як зазначає у своєму листі держпідприємство, проблема заборгованостей виникла через встановлення граничної ціни продажу електроенергії зелених станцій на ринку на добу наперед (РДН). Таке обмеження встановлене постановою НКРЕКП №766 від 8 квітня 2020 року.

«Постановою визначено, що «Гарантований покупець» у своїй заявці на РДН зазначає ціну на електроенергію на рівні, що не перевищує 75% ціни у години максимального навантаження», - зазначає у листі директор Костянтин Петриковець.

Відомо, що фактична ціна на РДН з початку року склала близько 1250 грн/Мвт*год, а держпідприємство має продавати за ціною на 25% нижчою – не більше ніж 937 грн/МВт*год. При цьому, для продажу зеленої електроенергії та достатнього фінансування НКРЕКП затверджувало тариф для Гарантованого покупця на 2020 рік на рівні 1623,41 грн/МВт*год.

«Наявність таких додаткових обмежень щодо граничної ціни продажу на РДН для «Гарантованого покупця» ставить його в нерівні умови порівняно з іншими учасниками ринку та призводить до зменшення вартості продажу підприємством електроенергії за зеленим тарифом та недоотримання коштів від її продажу», - підкреслює Петриковець.

Популярні новини зараз
"Іди в Україну, ти, бл**ь, служи": розлючені українці накинулися на працівників паспортного столу в Польщі Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей
Показати ще

Також він зазначає, що недоотримання держпідприємством коштів від продажу електроенергії на ринку, створює додаткове навантаження на тариф на послугу передачі електроенергії НЕК «Укренерго», який має компенсувати дефіцит «Гарантованого покупця».

При цьому підприємство зазначає, що для стабілізації ситуації необхідно скасувати обмеження для «Гарантованого покупця» по граничній ціні заявки на продаж електричної енергії, які встановлені НКРЕКП. Також потрібно унеможливити дії учасників ринку, спрямовані на штучне заниження ціни на РДН з метою купівлі електроенергії за більш низькою ціною на внутрішньодобовому ринку.

Як повідомлялося, заборгованість «Гарантованого покупця» перед підприємствами зеленої енергетики досягла 15 мільярдів гривень.

На думку народного депутата України з фракції «Слуга народу» Людмили Буймістер через недоліки ринку електроенергії, які не вирішує НКРЕКП, трейдери отримують надприбутки і можуть заробляти понад 1 млн доларів на день за «торгівлю повітрям».

Нагадаємо, з моменту запуску нового ринку електроенергії в липні 2019 ціна електрики на РСВ опускалася нижче позначки 1000 грн/МВт майже 30 раз. Максимальне падіння ціни досягало позначки 616 грн/МВт.

На РСВ почали з'являтися заявки на продаж електроенергії за дуже низькими цінами, значно нижчими за собівартість «Енергоатому». Як відзначають гравці ринку, суть маніпуляцій полягає в тому, що трейдери закуповують електроенергію зі знижкою у державних енергогенеруючих компаній, і при цьому перепродують її на ринку на добу вперед за вищою ціною для отримання прибутку. У свою чергу, держкомпанії такої можливості позбавлені, оскільки продали більшість електроенергії трейдерам.

27 травня народний депутат Олексій Гончаренко опублікував інформацію про те, що голова комітету ПЕК Ради Андрій Герус з допомогою члена НКРЕКП Дмитра Коваленко організував фінансову схему під назвою «Золотий ключик», яка дозволяє виводити сотні мільйонів гривень з держкомпаній завдяки недосконалості енергоринку. При цьому АМКУ, НКРЕКУ, а також СБУ ігнорували довідки Оператора ринку про схемах маніпуляцій.