Формула, яка раніше використовувалася для розрахунку ціни на газ, була побудована на принципі імпортного паритету. Про це в ефіре телеканалу «Україна 24» заявив голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
«Український ринок дійсно півтора року тому ще працював за принципом, що ринкова ціна не може бути дешевшою, ніж ціна імпорту. Це називається імпортний паритет», — зазначив голова НАК «Нафтогаз Україна».
Однак, за словами Коболєва, упродовж останнього року через надлишкову пропозицію і обмежений попит ціна на українському ринку почала знижуватися відносно імпортного паритету.
«Із 1 січня насправді ціна газу в Україні не регулюється. Була рекомендована ціна, ми пропонували газ за нижчою ціною, ніж рекомендована», — пояснив Андрій Коболєв.
Нагадаємо, з 2017 року ціна на газ для населення визначалась за принципом імпортного паритету. До лютого 2020 року ціна визначалася як вартість газу на німецькому хабі NCG плюс його доставка в Україну. З лютого по липень 2020 року формула передбачала прив’язку до хабу TTF в Нідерландах плюс затрати на доставку в Україну. З 1 серпня 2020 року відкрився ринок газу для населення, однак принцип імпортного паритету продовжив діяти.
Аналогічна формула «Роттердам+» діяла в 2016-2019 роках для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів. Вона передбачала внесення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам– Роттердам–Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року зі введенням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.