Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) піддається політичному впливу через великих споживачів електроенергії, які лобіюють низькі тарифи на струм, і не вирішує проблему боргів за вироблену зелену електроенергію, що може спровокувати міжнародні арбітражі проти України.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це під час конференції заявив голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич (УАВЕ), додавши, що НКРЕКП орієнтується на позицію промислових споживачів електроенергії, а не на потреби підприємств енергетичної галузі.
«Формування державної політики і ринкових відносин – це роль регулятора. І він має своєчасно в інтересах лише енергетичної галузі приймати рішення. Коли НКРЕКП каже про те, що у нас падає конкурентоспроможність деяких споживачів або хтось не в змозі сплачувати надвисокий тариф, який спричинений надвисокими зеленими тарифами, що в принципі нонсенс, це говорить лише про те, що у нас регулятор заполітизований», - зазначив Козакевич.
За його словами, Україні потрібен незалежний і професійний регулятор в енергетиці, щоб стабілізувати ситуацію в енергетичній галузі, зокрема у відновлюваній енергетиці.
«Основним надходження коштів для зеленої енергетики все ж таки є тариф НЕК «Укренерго» на передачу енергії і цей тариф встановлюється національною комісією. Всі дороги ведуть до регулятора. Як регулятор буде врегульовувати цю ситуацію, від того залежить як подальший розвиток, так і настрої інвесторів у тому числі щодо формування позовних заяв», - підкреслив Козакевич.
Нагадаємо, 31 липня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №3658 (потім закон №810-ІХ) щодо удосконалення умов підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел, який знизив зелений тариф для сонячних і вітрових станцій в Україні.
Наразі загальна сума боргу держпідприємства Гарантований покупець перед виробниками зеленої енергії сягає 22 млрд грн. При цьому «Укренерго» не зменшує свою заборгованість перед Гарантованим покупцем.
До підписання законопроєкту №3658 понад 10 місяців створювався різносторонній тиск на інвесторів у відновлювану енергетику.
На думку співзасновника Асоціації відновлюваної енергетики України Ігоря Тинного, народні депутати, дії яких пов’язані з інтересами бізнесменів Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука, зривали прийняття законопроекту №3658 про підтримку виробників електроенергії з ВДЕ, щоб погіршити інвесторам умови ведення бізнесу і змусити їх віддати свої активи.