Погашення боргів перед іноземними інвесторами в зелену енергетику України шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) дозволить державі зберегти залучення інвестицій з-за кордону та виконувати зобов’язання, що забезпечить стабільність економіки.

Про це в ході презентації дослідження «Заборгованість в секторі ВДЕ: шляхи виходу із кризи неплатежів» заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Я думаю, що це (проблема боргів перед інвесторами – ред.) є дуже небезпечним і може призвести до колапсу взагалі в галузі зеленої енергетики та усунути Україну від магістрального європейського шляху реалізації програми European Green Deal, що відкине фактично нашу державу на узбіччя цивілізаційного розвитку і зробить економіку неконкурентоспроможною», - сказав Омельченко.

За його словами, випуск ОВДП для погашення боргів перед «зеленою» генерацією є ефективним інструментом, який може бути задіяний вже найближчим часом.

«Для того, щоб виконати зобов’язання перед зеленою генерацією, необхідно, що обсяг цього розміщення (ОВДП – ред.) був на суму приблизно 19,6 мільярда в четвертому кварталі. Для реалізації цього механізму пропонується прийняття законопроєкту №4151, а також прийняття рішення Кабінету міністрів щодо дозволу, що надає право Мінфіну випускати облігації внутрішньої державної позики, після цього отримані кошти мають поступити до компанії «Укренерго» у вигляді субсидії, яка має погасити свою заборгованість перед «Гарпоком», - пояснив Омельченко.

Популярні новини зараз
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

За його словами, в свою чергу «Гарантований покупець» після цього зможе розрахуватися за борги перед інвесторами, які вклалися в розвиток «зеленої» генерації в Україні. Експерт також наголосив, що жодних правових чи макроекономічних перешкод для реалізації такого рішення не існує.

«Оскільки станом на 1 жовтня цього року дефіцит бюджету складав усього близько 80 мільярдів гривень. Це при тому, що наш уряд з Міжнародним валютним фондом домовилися, що дефіцит бюджету до кінця року може складати близько 300 мільярдів гривень. Як ми бачимо, існує достатньо серйозний запас, не тільки що стосується дефіциту державного бюджету, але також запас щодо випуску облігацій внутрішньої державної позики», - розповів Омельченко.

Раніше депутати фракції "Слуга народу" зареєстрували у Верховній раді законопроект щодо підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії" (№4151), яким пропонується випустити ОВДП на 19,6 мільярда для погашення в четвертому кварталі 2020 боргу перед виробниками зеленої енергетики. Такий варіант обраний для того, щоб не підвищувати ціну на електроенергію для населення.

Голова Комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус в інтерв'ю виданню Ліга.Бізнес заявив, що підтримує випуск ОВДП для погашення боргів на ринку електроенергії, в т.ч. перед інвесторами в зелену енергетику, оскільки особисто заклав ці норми в чинному законі.

Як повідомлялося, провідні асоціації ВДЕ заявили, що уряд порушує Меморандум про взаєморозуміння з виробниками зеленої електроенергії та не виконує зобов'язання щодо погашення боргів перед ними. Крім того, вони зазначили, що більшість інвесторів у ВДЕ з листопада 2020 року прискорять підготовку до міжнародного арбітражу проти уряду України з-за тиску банків, які вимагають своєчасних розрахунків за надані кредити.

За інформацією партнера міжнародної юридичної фірми Dentons Максима Сисоєва, інвестори проекти зеленої енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав.

За інформацією з судових реєстрів, вже понад 50 невеликих компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 630 млн грн.

Нагадаємо, що 1 серпня набрав чинності закон №810-IX, який підписав президент Володимир Зеленський. Завдання закону - і основні положення меморандуму між Кабміном та іноземними інвесторами у ВДЕ.

Закон передбачає, зокрема, зниження зелених тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників чистої електроенергії з 2022 (50% у 2021 році) та інші норми.

Крім того, закон визначає строки та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ - в четвертому кварталі цього року держава має виплатити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% - у 2021 році. Зі свого боку, меморандум передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену зелену електроенергію починаючи з серпня цього року.

За станом на початок жовтня накопичені борги за попередні періоди не погашений, рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ за серпень становить 100% (зі значним запізненням), за вересень - 27%.