Під час війни у В'єтнамі, потомствений військовий, Джон Маккейн служив у військово-морських силах. У 1967 році його літак збили, а сам майбутній політик шість років провів у полоні. Коли в 1981 році він звільнився з військової служби, Маккейн пішов у політику — і з 1987 року є сенатором від штату Арізона. На цей пост його переобирали п'ять разів. У 2008 році він був кандидатом від Республіканської партії на президентських виборах — але програв Бараку Обамі.

Про це пише Медуза.

Маккейн славиться своєю жорстокою позицією з питань зовнішньої політики: зокрема, він різко критикував Володимира Путіна і в межах своєї президентської кампанії, і пізніше, а також заявляв, що США повинні постачати летальну зброю українським військам, які ведуть бойові дії на півдні України.

У липні 2017 року у Маккейна виявили глиобластому — агресивну форму пухлини мозку. Захворювання виявили після трепанації черепа, яку сенаторові проводили, щоб видалити тромб над лівим оком. За десять днів до цього багато хто звернув увагу на дивну поведінку Маккейна в конгресі, де він ставив плутані питання колишньому голові ФБР Джеймсу Комі. Зокрема, американський телеведучий Тому Бергерон тоді написав у твіттері:

"Стан нашої демократії тепер викликає менше запитань, а ось здоров'я Джона Маккейна — куди більше".

Популярні новини зараз
В Україні легкові авто ТЦК беруть на облік: що загрожує власникам ПриватБанк зарахує на карти українців від 250 до 25 000 гривень: кому пощастить Таких цін не бачили давно: скільки доведеться заплатити за курячі та перепелині яйця Комунальники готуються запровадити новий тариф: яка платіжка збільшиться майже на 40%
Показати ще

Після оголошення діагнозу сім'я Маккейна заявила, що розглядає варіанти хіміо - та радіотерапії. З побажаннями здоров'я і швидкого одужання виступив президент США Дональд Трамп, колишній суперник Маккейна на виборах Барак Обама і багато інших політиків та знаменитостей.

Вже через місяць, після операції на мозку, Джон Маккейн повернувся в сенат, щоб взяти участь у початку дебатів про реформу системи охорони здоров'я. Його появу вітали оплесками представники обох партій; незважаючи на серйозну хворобу, Маккейн зміг виступити з 15-хвилинною промовою про стан справ в американській політиці.

"Багато хто з вас в останні дні підтримали мене турботою і молитвами, і мені це дуже важливо — правда важливо, — сказав Маккейн. — Стільки людей сказали про мене приємні слова, що, здається, деякі з вас мене з кимось переплутали. Я ціную тим не менше кожне слово, навіть якщо багато хто з цих слів мною не заслужені".

Сенатор зазначив, що попереду багато роботи:

"Але нічого не зроблено, друзі мої, нічого не зроблено! Наша система медичного страхування — це бардак. Ми все це знаємо. І ті, хто підтримує Obamacare, і ті, хто проти неї. Треба щось зробити. Ми, республіканці, шукали спосіб замінити цю систему страхування чимось іншим, не заплативши за це страшної політичної ціни. Ми поки не знайшли рішення, і я не впевнений, що ми це зробимо".

Маккейн заявив, що після засідання вирушить додому, в Аризону, щоб продовжити лікування.

"Я докладу всіх зусиль, щоб повернутися сюди, і багато хто з вас ще пошкодують про все хороше, що про мене сказали", — пожартував він.

Маккейн не йде у відставку. Але вже готує свої похорони

З тих пір Маккейн так і не повернувся в сенат. У квітні 2018 року він переніс операцію через захворювання кишечника. Його дружина і дочка заявили, що стан сенатора стабілізувався.

"Він бере участь у своїй роботі голови комітету сенату США зі збройних сил, а також з задоволенням приймає гостей: сім'ю, друзів, співробітників і колег по сенату", — заявили представники Маккейна.

Можлива відставка Маккейна обговорювалася з березня, проте його дружина говорила, що він не збирається йти з політики.

Останнім часом Джон Маккейн живе на своєму ранчо в Корнвіллі в Арізоні. У травні в ЗМІ з'явилася інформація, що сенатор почав приготування до поховання — і вирішив не запрошувати на них президента США Дональда Трампа. Замість цього він волів би, щоб американську адміністрацію на церемонії представляв віце-президент Майк Пенс. Один з колег Маккейна Республіканської партії, сенатор від штату Юта Оррін Хетч, назвав це рішення «безглуздим» і додав, що сам він би так ніколи не зробив, тому що Трамп — хороша людина.

Стан здоров'я Маккейна може вплинути на розстановку сил в американській політиці вже найближчим часом. Якщо сенатор піде зі свого поста або помре до кінця травня, то за законом будуть призначені вибори на його місце. Їх може виграти демократ, і тоді республіканці втратять більшість у сенаті. Якщо ж його посаду звільниться після 1 червня, то за законами Арізони перевиборів не буде — і Республіканська партія зможе призначити свого кандидата, який буде займати місце Маккейна в сенаті до наступних планових виборів в 2020 році.

У Маккейна дуже складні відносини з Трампом. Вони посварилися, помирилися, а потім знову посварилися

Відносини Маккейна і Трампа загострилися в червні 2015 року — через два тижні після того, як Трамп оголосив про свій намір балотуватися в президенти США, попутно жорстко висловився про іммігрантів з Мексики.

"Я знаходжу це образливим не тільки для громадян латиноамериканського походження, але і для всіх інших, хоча він має право говорити те, що хоче, — заявив Маккейн. — Але я можу гарантувати, що переважна більшість жителів Арізони не згодні з таким ставленням до латиноамериканцям. Ми їх любимо".

У відповідь Трамп назвав політику Маккейна по відношенню до іммігрантів «слабкою», а його самого — «дурником» за те, що Маккейн гірше всіх однокурсників закінчив Військово-морську академію США. Він також засумнівався в його військових заслуги: Трамп сказав, що Маккейн вважається героєм, так як його взяли в полон, а він не любить людей, які здаються в полон.

Потім відносини налагодилися — Маккейн кілька разів заявляв, що підтримує кандидата, обраного Республіканською партією, а Трамп у свою чергу підтримав його на виборах в Арізоні (прийнято вважати, що позиція Маккейна була зумовлена саме цією політичною необхідністю). Остаточно політики посварилися незадовго до президентських виборів — у жовтні 2016 року, коли газета The Washington Post опублікувала запис десятирічної давності, на якій Дональд Трамп образливо відгукнувся про жінок під час зйомок телепрограми «Access Hollywood». Маккейн назвав це атакою на всіх жінок і оголосив, що відмовляється підтримувати кандидатуру Трампа на виборах.

"Мені не приносить задоволення відступатися від номінанта від моєї партії; до того ж цю номінацію він чесно виграв, — сказав сенатор. — Але у мене є дочки. У мене є друзі. У мене стільки чудових співробітниць. Принижувати їх подібним чином неприпустимо".

Дональд Трамп у відповідь назвав Маккейна «похабником».

9 травня Маккейн висловив невдоволення призначенням Джини Хаспел на пост глави ЦРУ (на початку 2000-х років вона керувала «секретної в'язницею» ЦРУ в Таїланді, де утримували підозрюваних в тероризмі і піддавали їх тортурам) і закликав сенат не підтримувати її кандидатуру. Маккейн заявив, що відмова Хаспел визнати аморальність тортур «викликає сумніви в її кваліфікації».

У відповідь на це на закритому засіданні помічниця Трампа Келлі Седлер пожартувала, що думку Маккейна можна не враховувати, тому що він все одно не жилець». Ця фраза викликала обурення родичів і колег Джона Маккейна; Білий дім не вжив жодних заходів щодо Седлер і лише висловив підтримку Маккейну в його боротьбі з хворобою.

Америка поступово прощається з Маккейном. Його вшановують, як героя
Після інциденту з жартом співробітниці Білого дому Маккейна підтримали багато республіканські політики (включаючи радника Трампа Джона Болтона), а також ЗМІ. Наприклад, в The Washington Post вийшла колонка під назвою «Джон Маккейн — видатний політичний лідер нашого часу». Разом з тим публіцисти лівого спрямування критикують таке ставлення до «яструб», який підтримував усі війни за участю США і закликав почати нові.

5 травня The New York Times опублікувала великий матеріал про Маккейна. У ньому розповідається про те, що сенатор проводить багато часу на ґанку свого будинку, де раніше любив готувати барбекю; його відвідують близькі і соратники.

Як пише видання, Маккейн зараз «підводить підсумок свого життя і розмірковує про майбутнє». Відвідав його друг і колишній віце-президент США Джо Байден розповів, що, незважаючи на нестабільний стан, Маккейн сильно стурбований станом справ у країні.

"Ми говорили про те, як постраждала наша репутація в світі і що людям необхідно заявити про те, що їх це не влаштовує", — додав Байден.

22 травня у видавництві Simon & Schuster вийде спогади Маккейна «Неспокійна хвиля», над якими він працював останнім часом. У них він, як стало відомо, засудив Дональда Трампа за захоплення Володимиром Путіним, а самого президента Росії назвав «злом».

"Я не знаю, скільки часу у мене залишилося. Може, ще п'ять років. Може бути, з усіма проривами в онкології, знайдуться ліки, які продовжать моє життя. А може бути, мене не стане ще до виходу цієї книги, — пише політик у передмові. — Але мені б хотілося ще трохи поговорити з моїми рідними американцями, якщо дозволите".

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", у Трампа видали найжахливішу жарт історії про смерть Маккейна.