Якщо проект "Північний потік-2" буде невдалим, Росії доведеться наступити на горло власній пісні і домовлятися з Києвом про укладання нового контракту для транзиту газу в європейські країни через територію України.

Про це в ефірі українського телеканалу заявила заступник глави МЗС Олена Зеркаль.

"У ЄС можуть створити рівні умови для всіх країн з купівлі та транзиту газу, щоб "Газпром" не користувався ніякими ніякими звичними для нього перевагами", - заявила Зеркаль.



"І після цього в ЄС вже зможуть купувати газ у "Газпрому" не на нашому західному кордоні, а на нашому східному кордоні, і поставляти самі собі газ через територію України. Це буде найбільш вигідний маршрут, а"Північний потік-2"- гадаю , що він не буде існувати в ці терміни, які малює собі РФ. чи буде він взагалі, не можу сказати", - підкреслила вона.

Популярні новини зараз
Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову Дешевше, ніж чашка кави: Vodafone запустив пільговий тариф, але не все так радісно Штрафи від 3,5 тисяч гривень: "Газмережі" попередили власників газових плит та колонок Українцям виплатять по 10 800 гривень на особу: хто отримає нову допомогу
Показати ще

На питання, чому раніше маршрут в обхід української газотранспортної системи не було побудовано, щоб європейці купували паливо на російсько-українському кордоні, заступник міністра відповіла:

"Тому що зараз це вже не предмет розгляду в Стокгольмському арбітражі, де ми сподівалися, що це питання знайде своє рішення. Оскільки контракти, які існують між "Нафтогазом" і "Газпромом", фіксують, що ці точки знаходяться на нашому західному кордоні".



"І ми сподівалися, що при розгляді в арбітражі, арбітраж дозволить нам впровадити Третій енергетичний пакет і перенести ці точки, тобто домовитися з росіянами. Але цього не вийшло, тому що арбітраж сказав немає... це питання вашого внутрішнього регулювання, питання ваших внутрішніх взаємин і ми тут ні при чому, це не питання арбітражу", - пояснила вона.

"У 2019 закінчується термін дії контракту на покупку і транзит природного газу, укладеного в 2009 році між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України". І тому ми зараз всі працюємо над тим, щоб були нові контракти, і щоб ці нові контракти були відповідні до Третього європейського енергопакету і давали всім доступ до нашої труби, включаючи "Газпром".

Але "Газпром" повинен резервувати собі певну кількість газу, яку вони збираються транспортувати через територію України, і це, мабуть, повинен бути не "Газпром", а та компанія, яка буде відповідати за транспортування газу в Європу", - пояснила Зеркаль.



"Що стосується того, наскільки у нас сильні позиції, буде також залежати від того, чи буде до кінця 2019 року цей другий Північний потік, якщо його не буде, то РФ буде змушена піти з нами на переговори і вести ці переговори, включаючи наше законодавство", - підкреслила дипломат.

"Третій енергетичний пакет - це правила, які застосовуються в ЄС до всіх операцій на ринку газу. Це питання про те, що мають ті, які видобувають газ, ті які транспортують газ, ті, які продають газ населенню і всім іншим. Вони повинні бути незалежні один від одного, щоб не було монополії", - розповіла Зеркаль та підкреслила, що "Газпром" подібних змін не хоче, оскільки, на її переконання, вони будуть невигідні для компанії.

Олена Зеркаль про нюанси "Північного потоку-2"


Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що президент США Дональд Трамп пригрозив санкціями всім і кожному, хто підтримає будівництво "Північного потоку-2" або прийме в цьому участь.