Генпрокурор Юрій Луценко 1 листопада виступив з гучною заявою про затримання колишнього глави Держінвестпроекту Владислава Каськіва, який займав посаду за часів президента-втікача Віктора Януковича. До цього часу його розшукували за розкрадання сотень мільйонів державних коштів, а згодом затримали у Панамі.

Каськіва звинувачують за кількома статтями Кримінального кодексу: "заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненим шляхом попередньої змови групою осіб" та "службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки".

Початок кар'єри

Громадська кар'єра Каськіва розпочалась у 90-х. У студентські роки він був членом різних молодіжних організацій. На початку 2000-х активно почав розбудовувати політичну кар’єру. У 2000-2001 роках він став позаштатним радником міністра економіки. Одразу після цього увійшов до контактної групи Світового банку.

З 1999-го по 2004 працював координатором коаліції громадських організацій України "Свобода вибору". Крім того, Каськів був координатором громадської компанії "ПОРА", члени якої брали активну участь у Помаранчевій революції. Саме він оголосив у листопаді 2004 року про початок безстрокового загальнонаціонального студентського страйку. Головно вимогою тоді було оприлюднення чесних результатів виборів президента України.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

Після закінчення революції Каськів став позаштатним радником новообраного президента Віктора Ющенка. В 2005 році ПОРА отримала статус політичної партії, а Каськів став головою її політради.

На дострокових парламентських виборах у 2007 році він проходить у Верховну Раду в складі блоку "Наша Україна - Народна самооборона". З обранням Віктора Януковича президентом, Каськів знайшов собі місце у його команді.

Робота у команді Януковича

З 23 грудня 2010 року Янукович призначив Каськіва керівником Держагентства з інвестицій та управління національними проектами України. Соратники Каськіва говорили, що місце у Януковича йому забезпечив глава адміністрації президента Сергій Льовочкін.

Йому віддали будівництво швидкісної залізниці від Києва до аеропорту "Бориспіль" та будівництво терміналу, через який в Україну буде завозитися зріджений природний газ.

6 вересня 2011 року Каськіва виключили з партії НУ-НС, яка привела його в Раду. Через рік він втратив мандат через "сумісництво", оскільки одночасно був депутатом і главою Держагентства.

Найгучніші скандали

У 2011 році агентство Каськіва виділило майже 25 мільйонів гривень особистому перекладачу Віктора Януковича та однопартійцю самого Каськіва. За результатами тендерів 13 жовтня Держагентство уклало дві угоди на послуги з розміщення інформації про інвестиційні можливості України у вітчизняних та закордонних ЗМІ. Загальна вартість угод склала 24,79 мільйонів гривень.

У 2012 тоді ще народний депутат Генадій Москаль розповсюдив інформацію, що Каськів через посередницькі структури витратив 2,8 мільйони гривень. Справа була пов'язана із залучення значної кількості посередницьких структур до розміщення реклами про інвестиційні можливості України у вітчизняних ЗМІ.

Але найбільший скандал пов'язаний з будівництвом терміналу з прийому скрапленого газу (LNG-термінал), над якими працював Каськів з самого початку призначення. На проект виділили 856 мільйонів євро, а звести його мали в районі міста Південне на чорноморському узбережжі. Інвестором вирішила стати Іспанська компанія Gas Natural Fenosa.

У листопаді 2012 в присутності прем'єра Миколи Азарова та міністра ПЕК Юрія Бойка Каськів разом з представником іспанської компанії, якого ідентифікували як Джорді Сарда Бонвеі, підписав угоду щодо управління консорціумом з будівництва LNG-терміналу на 1,1 мільярди доларів.

Скандал розгорівся після того, як офіційні особи Gas Natural Fenosa заявили, що не підписували жодних угод з Україною і не знають Сарда Бонвеі. Як виявилось останні працював звичайним лижним інструктором й фігурував у якості генерального директора української філії Grupo Hera. Профільна діяльність компанії - утилізація відходів.

Тоді Каськів казав, що готовий написати заяву про відставку, але так цього і не зробив. Кабмін створив комісію з розслідування обставин підписання угоди, але це так і не дало результатів.

Діяльність після Революції Гідності

15 березня 2014 року Кабмін задовольнив заяву Владислава Каськіва про звільнення за власним бажанням з посади голови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами. Після цього про нього нічого не чули аж до 2015 року.

Поступово почали з'являтися дані про суми грошей та схеми Каськіва за часів його роботи на держслужбі. У МВС також повідомили, що він вивів з України 255 мільйонів гривень. Лише у березні 2016 року, стало відомо, що екс-чиновника оголосили в розшук. Сам Каськів назвав це рішення "політичною інтригою".

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, колишнього главу Держінвестпроекту Владислава Каськіва передали Україні, але у статусі затриманого він пробув не довго.