Конституційна реформа 2004 року показали свою життєздатність, а спроба Януковича її скасувати привела до "скасування" і його режиму, і самого екс-президента. Але сьогодні Україні важливо реалізувати другу частину розпочатих в 2004-му перетворень, заявив в ефірі "Першого Козацького" політолог Андрій Золотарьов.

"Та Конституція, яка сьогодні лежить у нас на столі, - результат політичного компромісу 2004 року, при цьому архітектором і ідеологом конституційних змін 2004 року, був, як відомо, Віктор Медведчук", - нагадав Золотарьов.

За словами політолога, сьогодні політики замовчують про досить важливу і принципову річ, яку, за задумом Медведчука, необхідно було реалізувати на другому етапы конституційної реформи.

"Тоді, як і зараз, мало хто прислухався до застережень Медведчука про те, що в Конституції повинен бути вбудований і захист від дурня, і від свавілля, від авторитаризму. Ці моменти другого етапу конституційної реформи не були проведені ні в частині децентралізації, ні в частині незалежності судової системи", - зазначив експерт.

Золотарьов вважає Конституцію зразка 1996 року досить якісним правовим документом, як і конституційну реформу 2004 року.

Популярні новини зараз
Нові правила відключень електроенергії: що готують українцям Пенсіонери отримають індивідуальні доплати до Нового року: кому скільки нарахують "Тисячу Зеленського" дозволили отримати ще одним способом: як скористатися можливістю Увага для всіх, хто має газові плити: Газмережі терміново звернулися до українців через холоди
Показати ще

"Реформи 2004 року так-сяк забезпечувала баланс влади і утримувала Україну від авторитаризму в рамках парламентсько-президентської моделі. Проблема в тому, що таку непогану по своїй суті Конституцію накладали на станово-феодальне суспільство, яким до цих пір є Україна", - вважає політолог.

Порівнюючи нинішню ситуацію з подіями 10-річної давнини, Золотарьов зазначив очевидний відкат назад від норм і стандартів.

"Я думаю, що років 5-10 тому ми будемо згадувати середину нульових як золотий вік України. Оскільки зараз перспектива зовсім очевидна", - вважає він.

Що стосується прогнозів по зміни до Конституції, то вони, на думку політолога, безпосередньо пов'язані з соціально-економічною політикою нинішньої влади.

"Соціально-економічну політику влади і її ідеологію можна охарактеризувати фразою "сильних - в раби, слабких - в труни". І ось цей постулат про демонтаж соціальної держави необхідно буде легітимізувати. Уже закладаються такі норми, про які, якщо б 10 років тому, кому-то сказали, він покрутив би пальцем біля скроні. Проте в рамках логіки "ми народжені, щоб казку зробити бувальщиною" влада вперто веде країну до деградації", - стверджує політолог.

Очікують нас конституційних зміни, вважає експерт, будуть продиктовані передусім спробами переграти президента Порошенко і внутрішньополітичними інтригами.

"Погано, коли внутрішньополітичні інтриги починають відображатися на Конституції. Адже Конституція - це як звід правил дорожнього руху. І якщо на вулицях спочатку велике начальство починає їздити на червоне світло, потім просто багаті люди, то закінчується це тим, що кожен пересічний іноді ігнорує червоне світло. Так і з Конституцією. Зрештою, в такій країні безпечно на вулицях може бути тільки хіба що на танку", - резюмував Андрій Золотарьов.