Чому офіційному Києву вже зараз необхідно знизити градус протистояння з РФ в газовій сфері, яким чином можна врятувати українську ГТС і кому потрібно доручити переговори з «Газпромом», у своїй авторській колонці написав співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Як відомо, після оголошення рішення Стокгольмського арбітражу по транзитному позову «Газпром» не тільки заявив про негайне розірвання двох діючих контрактів з «Нафтогазом», а й відмовився продавати «Нафтогазу» передплачені 0,5 млрд кубометрів газу в березні, повернувши передоплату.

«Відсутність у« Нафтогазу »інших контрактів для альтернативних поставок з Європи на фоні холодної погоди призвело до справжньої газової кризи всередині України. Уряд з 2-го по 6 березня був змушений оголосити надзвичайну ситуацію в енергетиці і ввести обмеження споживання природного газу. Переплативши за європейські поставки більше 30%, «Нафтогаз» тепер збирається вимагати від «Газпрому» компенсації. Таким чином, незважаючи на очевидну доцільність відновлення імпорту недорого газу з Росії, в Києві не мають наміру знижувати градус протистояння і домовлятися», - звернув увагу Марунич.

На його думку, якщо в перспективі у «Нафтогазу» все-таки є шанси отримати двомільярдну компенсацію, то майбутнє української газової труби виявилося під питанням.

«Реалізуючи курс на розрив транзитних відносин з« Нафтогазом », «Газпром» недвозначно вказує Європі на необхідність вибору альтернативних українському маршрутів транспортування газу через« Північний потік-2 » і « Турецький потік ». У підсумку потенційні інвестори в українську ГТС, з якими уряд тільки почав переговори, опиняються перед безрадісною перспективою завантаження української труби після 2019 року», - зазначив експерт.

Популярні новини зараз
Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін Залишать голими та босими: комунальники пообіцяли "не райдужну перспективу" всім боржникам Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Тікали від мобілізації, а потім їли своїх мертвих дітей: українцям нагадали історіїї 100-річної давнини
Показати ще

У такій ситуації, впевнений Марунич, для відновлення переговорів необхідно задіяти ефективного переговірника.

«Глава партії «За Життя» Вадим Рабинович бачить українського політика Віктора Медведчука в ролі ефективного переговірника, здатного вирішити стратегічно важливе для України питання. На перший погляд, кандидатура Медведчука як переговірника по газу виглядає несподівано. Однак слід нагадати, що він володіє достатнім авторитетом для проведення подібних непростих переговорів на рівні президента РФ. Ефективність Медведчука, який останні кілька років контролює один з ключових каналів комунікації з Москвою, в черговий раз підтвердив відбувся обмін полонених на Донбасі в грудні 2017 року», - вважає експерт.

Крім того, в пошуку компромісу з питання поставок російського газу в Україну вкрай зацікавлена ​​промисловість, зазначив Марунич.
«У пошуку подібного компромісу вкрай зацікавлені промислові покупці газу, для яких кожні 10-15 доларів різниці в ціні в порівнянні з реверсними постачання часто означають саму можливість працювати, як показав сумний приклад українського хімпрому в 2016-17 роках, який простоював по 8-9 місяців», - підсумував Дмитро Марунич.