Наприкінці квітня цього року вирішилася доля майна колишнього президента-втікача Віктора Януковича: генпрокурор Юрій Луценко заявив, що 1,5 мільярда гривень конфіскують на користь держави. Але з часом кошти, які повинні були надійти до державного бюджету, поступово "спливали" в чужих кишенях.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це повідомляє "Економічна правда".
Промови очільника ГПУ були справді переконливими: він запевняв, що гроші "вкрала мафія", тому їх треба швидко повернути і направити на розвиток армії та економіки.
Підтверджувала це і чинна влада:
"Це не просто збільшує можливості державного бюджету і Української держави щодо відновлення справедливості та інвестування цих коштів в українську армію, зміцнення обороноздатності держави та відновлення соціальної справедливості, шляхом спрямування цих коштів на захист найменш захищених верств населення", - наголошував президент. Але де ж насправді опинилися за кілька місяців ці ресурси?
Спецфонди для заможних друзів
Технічна оборудка пройшла доволі швидко, успішно, але головне – не привертала зайвої уваги ЗМІ чи активістів. Частину коштів Януковича під виглядом бюджетних дотацій направили "аграрним баронам", які входять у коло довірених осіб провладних представників.
Йдеться про спеціалізований фонд забезпечення оборони і безпеки держави. Його ресурси поповнюють конфіскованими у корупціонерів коштами або виручкою з аукціонів, на яких продають майно тих самих корупціонерів. Два останні роки у фонд вливалися досить незначні частини – 100 тисяч гривень у 2015 році та 165 тисяч гривень у 2016-му (а планку на цей період взяли високу – до 7,7 мільярда гривень).
Аж раптом навесні 2017-го скарбниця фонду різко поповнилася на 29,668 млрд гривень – з активів Януковича.
Замість військових - аграріям
Згідно з постановою Кабміну, витрати на обороноздатність із конфіскованих ресурсів склали тільки 25,86%, а решту направили на" регіональний розвиток" (51,81%) та "фінансову підтримку сільгосптоваровиробників" (22,2%).
Не так і багато, якщо уважніше дослідити розподіл: Нацгвардія – 6%, Міноборони – 5,5%, СБУ – 0,86% і т. д.
Залишається ще стаття про "підтримку виробників", у переліку яких замість фермерів опинилися власники аграрних імперій Юрій Косюк та Олег Бахматюк.
Дотації найзаможнішим тоді офіційно благословили у Мінагрополітики, видавши програму фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників.Частка "пирога Януковича": кому і скільки?
З початку року два великі аграрні холдинги сумарно отримали суттєві перерахування із державних дотацій:
"Миронівський хлібопродукт" Юрія Косюка (809 млн): 42%
"Укрлендфармінг" Олега Бахматюка (142 млн грн): 14%.
До слова, два роки тому Косюк працював на посаді заступника голови Адміністрації, а в його володінні, окрім кругленьких сум, іще значиться літак, яхта та скандально відомий "Версаль" під Києвом.
Що стосується Бахматюка, то він за документами – один із найбільших боржників країни: не виплатив гроші вкладникам збанкрутілих банків "Фінансова Ініціатива" та VAB. У НБУ спробували стягнути заборгованість у судовому порядку, проте не вийшло.
Дотації виявилися не єдиним "спонсорством" для Бахматюка: він отримував системну допомогу від Мінагрополітики на ведення бізнесу.
Хоча більшість експертів ставлять під сумнів саму процедуру таких конфіскацій, але поки що дізнатися, де ж осіла решта грошей Януковича, окрім кишень двох аграріїв, так і не вдалося.
Як повідомляв портал "Знай.ua", опублікований перелік найбільших боржників країни.
СохранитьСохранить