Запобігти перетворенню України на аграрно-сировинний придаток західних країн може реіндустріалізація — нова індустріалізація економіки. До того ж, вітчизняний бізнес, як показує статистика, зацікавлений у відновленні позицій на ринках СНД. Таку думку висловив економічний оглядач Денис Гаєвський, пише «РИА Новости Украина».

Коментуючи рішення влади про денонсацію «Великого договору» З РФ, експерт зазначив, що значна частина пунктів цього документа давно не виконується або ігнорується обома сторонами. Дещо інша ситуація з виходом України із структур СНД.

«Розрив з СНД обернеться цілком конкретними неприємними наслідками. По-перше, соціальними труднощами для українських громадян, що перебувають в країнах СНД, а саме ускладненням доступу до послуг охорони здоров'я, освіти, пенсійного забезпечення, процедури працевлаштування, невизнанням дипломів про освіту. По-друге, згортанням безмитної торгівлі, а також введенням додаткових нетарифних обмежень в рамках правил СОТ», — пояснив Гаєвський.

За його даними, обсяг експорту товарів з України в країни СНД (за винятком РФ, а також не входять в ЗВТ СНД Азербайджану, Узбекистану, Туркменістану) за 2017 рік склав більше $2 млрд. Таким чином, денонсація договору ЗВТ СНД призведе до падіння експорту України в відповідні країни на 10-15%, що в абсолютних числах складає кілька сотень мільйонів доларів, прогнозує Гаєвський.

«Український бізнес зацікавлений у відновленні позицій на звичних для себе ринках пострадянського простору, що підтверджується значними показниками зростання торгівлі товарами і послугами України з РФ та іншими країнами СНД за 2017 рік (22,2% і 18,6% відповідно) і початок 2018-го», - підкреслив експерт.

Популярні новини зараз
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

У такій ситуації, прогнозує експерт, все більшу політичну значимість будуть набувати неформальні посередники, здатні через налагоджені зв'язки відкривати високі кабінети і в Києві, і в інших столицях країн СНД, лобіюючи інтереси українських товаровиробників.

«Частково цю функцію зараз виконують представники великого українського капіталу, що продовжують "бізнес як звичайно" з тією ж Росією, частково - Віктор Медведчук, спецпредставник України з питань гуманітарного характеру в мінській Тристоронній контактній групі, що є єдиним українським політиком, з яким українська влада дозволила здійснювати прямі авіаперельоти між Києвом і Москвою. А це наводить на думку, що його мандат не обмежується звільненням полонених і незаконно утримуваних осіб, але і включає себе питання економічного лобізму. Побічно це припущення підтверджується увагою до фігури Медведчука західних ЗМІ - Financial Times, Reuters, BBC - не так давно цікавилися його думкою щодо відновлення економічних відносин між Києвом і Москвою», - вважає Гаєвський.

Країни СНД, нагадав експерт, - ключовий ринок збуту продукції українського машинобудування з високою доданою вартістю.

«Щоб уникнути перетворення на аграрно-сировинний придаток країн розвиненого капіталізму Україні життєво необхідна реіндустріалізація. Але серед усього спектру політичних сил цю ідею просувають хіба що окремі парламентські сили і "Український вибір" Медведчука. Відновлення позицій України на ринках країн СНД має стати одним із пріоритетних завдань в наступному політичному циклі», - вважає Денис Гаєвський.