Стало відомо, що французька Total повністю йде з Ірану. Як відомо, ця компанія була першим серйозним західним інвестором, що відновив роботу в Ірані після зняття санкцій (в січні 2016 року). Про це повідомляє В'ячеслав Бутко в інтерв'ю для PolitekA.

Але Total не перший великий західний інвестор, який йде з Ірану після відновлення санкцій. Перед ним були Opel і British Petroleum, два найбільших в світі контейнерних перевізника MSC і Maersk Line, та ін.

За словами Бутко: "Найбільші транснаціональні корпорації підраховують можливі наслідки від американських санкцій і роблять вибір. Не на користь роботи в підсанкціонній країні".

У свою чергу, європейський бізнес, незважаючи на заяви політичних лідерів ЄС та їхні обіцянки підтримки компаній, таки боїться американських санкцій. І вихід стрункими рядами західних компаній з Ірану є вагомим підтвердженням цього.

Популярні новини зараз
Йдеться майже про 10 тисяч гривень: скільки сьогодні мають отримувати українські пенсіонери Реформи і прозорість: експерт розповів, чого вимагають США від України за свою допомогу Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати
Показати ще

Вважаю, це може бути екстрапольоване на Nord Stream-2 - в плані можливості введення санкцій відносно компаній, його реалізують і фінансують.

Фінансист також додав: "У будь-якому випадку, мова йде виключно про американські обмеження, які не підтримуються ні ЄС, ні національними урядами в Європі".

І в першому, і в другому випадку справа стосується “чисто комерційних” проектів, які пов'язані з озброєнням або нацбезпекою. На перший погляд, не пов'язаних - якщо не брати до уваги того, що за прибуток від Південного Парса буде купуватися зброя для "Корпусу вартових ісламської революції", а за прибуток від продажу газу Німеччині Путін буде озброювати "осіб, що займаються військовими питаннями".

Крім того, якщо США, як обіцяють, введуть санкції проти учасників Nord Stream-2, то, швидше за все, почнуться процеси виходу європейських інвесторів з цього проекту. Судячи з виходу європейських корпорацій з Ірану, загроза американських санкцій є достатнім приводом для згортання потенційно прибуткових проектів з "специфічною" країною.

Якщо/коли такі самі санкції будуть оголошені щодо Nord Stream-2, картина повинна бути аналогічною. Мабуть, ENGIE, OMV, Shell, Uniper і Wintershall без зайвого розголосу покинуть ризикований проект. А ймовірність того, що санкції таки будуть введені, варто розцінювати як високу - йде битва за європейський газовий ринок і дії США проти Nord Stream-2 мають серйозну економічну основу. А битва за європейський газовий ринок - вона, як та боротьба за мир, що триватиме до останньої краплі крові.

Більш витонченим з боку США було б дати побудувати Nord Stream-2. А вже після цього ввести санкції, які роблять неможливим його експлуатацію.

А далі можна припустити дуже поганий для України сценарій. США домагаються того, що Nord Stream-2, чи не буде добудований або не буде введений в експлуатацію, після цього організовують проблеми для транспортування газу через Україну, і покривають виник в Європі дефіцит за рахунок свого зрідженого газу. Тим самим переводять Європу в сильну газову залежність не від Росії, а від себе.

Крім того, варто зазначити, що тоді залежність в поставках газу з США буде у Європи набагато сильнішою, ніж зараз в поставках газу від РФ. Мені здається, що саме на цей сценарій США і націлені.

До речі, при такому сценарії погано буде не тільки Росії і Україні, а ще й Азербайджану, Казахстану, Туркменістану - в значній мірі саме їхній газ Росія (за схемою заміщення) транспортує до Європи через українську ГТС.

За словами експерта, це найбільш реальний сценарій.

Нагадаємо, Росія, Китай або США можуть розгорнути ядерну війну зовсім випадково. Це може статись через використання тих самих супутників для управління ядерними силами та звичайними військами.

Як повідомляв Знай.ua, 12 серпня на саміті каспійської п'ятірки у місті Актау (Казахстан) президенти Росії, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану та Ірану підписали спільну Конвенцію про правовий статус Каспійського моря, передає Інтерфакс.

Також Знай.ua писав про те, що стало відомо, що президент США Дональд Трамп заявив про підвищення мита на турецькі сталь і алюміній. Про це він написав на сторінці в Twitter.