Сучасна китайська економіка почала демонструвати поворот від моделі виробника, що тривалий час була успішною, до моделі, яка опирається переважно на споживання домогосподарств.

Такими спостереженнями поділився викладач Єльського університету Стівен Роуч, передає "Хвиля".

Уже зараз Піднебесна перетворюється з користувача глобалізації в її рушійну силу.

Перша ознака цього – перетворення ідеї "Китайська мрія" з національної мантри у цілком конкретний план дій, завдяки якому країна збирається повернути собі панівну роль на світовій арені, що відповідатиме її статусу другої економіки світу після США.

У центрі цього плану – програма "Один пояс, одна дорога" (OBOR). Це амбітна, панрегіональная ініціатива в сфері інфраструктури. Вона поєднує економічну допомогу з демонстрацією геостратегічної сили і спирається на новий набір китаєцентричних фінансових установ - Азіатський банк інфраструктурних інвестицій, Новий банк розвитку країн БРІКС, фонд "Шовковий шлях".

Популярні новини зараз
"Земля затремтить під ногами": ясновидець Герман побачив точний рік перемоги України Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити
Показати ще

Проте Китай ще не здійснив повний розворот, і цьому заважають кілька серйозних аспектів. Влада визнає, що стратегія зростання, заснованого на споживанні, виявилася складнішою в реалізації, ніж передбачалося спочатку.

У країні "шкандибає" соціальний захист. Люди не можуть купувати речі і послуги в тому обсязі, який потрібен, оскільки все ще притримуються правила накопичувати гроші на "чорний день" і не пускати їх в дію.

По-друге, глобальний натиск Китаю має чимало рис старої моделі виробника, що дозволяє перенаправити надлишок внутрішніх потужностей на задоволення інфраструктурних потреб проектів OBOR. При цьому він опирається на держпідприємства в якості мотора даних інвестицій, а це гальмує реформи, що вже давно назріли в цьому сегменті вітчизняної індустрії.

Третім серйозним гальмом є централізація влади. Незважаючи на те, що Сі Цзиньпін обіцяв порвати з глибоко вкоріненими владними блоками, далі слів справа не пішла.

В той же час поява більш глобального Китаю матиме суттєві наслідки для зовнішньої політики країни. Крім помітних територіальних суперечок у Південно-Китайському морі, розширення пристуності Піднебесної в Африці і Латинській Америці не може не привертати до неї увагу. Нова стратегія КНР вже викликає в багатьох тільки одне запитання: чи зможе вона зайняти місце гегемона, що звільнилося після проголошення Дональдом Трампом ізоляційного лозунгу "Америка перш за все".

Як писав інформаційний портал "Знай.ua", Грузія для розвитку своєї країни запрошує співвітчизників, котрі проживають за кордоном, приїхати додому й обіцяє спростити повернення їм громадянства.