Вчені розробили харчову добавку, яка допоможе в боротьбі із зайвою вагою.

Новий препарат рекомендується людям у віці від 20 до 35 років, які набирають в середньому близько кілограма у рік, пише Daily Mail.

Творці запевняють, що достатньо додати лише дві чайні ложки порошку в холодний напій.

Фахівці з Імперського коледжу Лондона і Університету Глазго сподіваються таким чином обдурити наше тіло.

Популярні новини зараз
Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Пенсіонери отримають підвищену пенсію: які умови Астролог назвав точну дату закінчення війни – надії на 2024 рік були марними Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає
Показати ще

Порошок містить пропіонат — натуральне з'єднання, що утворюється при розщепленні харчових волокон в кишечнику, і сигналізує мозку про його насиченость.

В даний час дослідники набирають молодих людей для тестування препарату, який, на їхню думку, запобіжить потягу до їжі.

Як показали перші експерименти, добровольці з надмірною вагою, які вживали його щодня під час їжі, мали набагато менше шансів набрати зайві кілограми.

Добавка не має смаку, і дослідники сподіваються, що в майбутньому її можна буде додавати в хліб і коктейлі.

Ідея виникла в результаті досліджень, які показали, що раціон харчування з високим вмістом клітковини захищає тварин від надмірної ваги при вживанні в їжу продуктів з високим вмістом жиру.

Але надзвичайно важко добитися того, щоб люди споживали більше клітковини, яка міститься в цільнозернових злаках, бобах, ягодах, моркви і брокколі.

Замість цього вони створили порошок, який поповнює запаси пропіонату, захоплюючи гормони, що пригнічують апетит. Вважається, що це також впливає на мозок, викликаючи тягу.

У наступному місяці вчені планують випробувати дії порошку на 270 чоловіків і жінок у віці від 20 до 35 років в Лондоні і Глазго. Їм доручать приймати препарат протягом року.

Нагадаємо, люди, які страждають від ожиріння, рідше розпізнають неприємні запахи у їжі.

Як повідомляв портал "Знай.uа" харчування продуктами з високим вмістом жирів може негативно позначитися на здоров'ї трьох наступних поколінь.

Також "Знай.uа" писав, що нестача сну провокує бажання харчуватися джанк-фудом.