Експерт аналітичного центру Brookings Institution Стівен Пайфер свого часу зазначив: якби президенти України Леонід Кравчук або Леонід Кучма могли передбачити кривавий розвиток подій в Україні 2014 року, то не погодилися б підписати Будапештський меморандум.

Цей документ, на його думку, не містив жодних гарантій безпеки, то чи був у нас реальний шанс залишити собі ядерний арсенал?

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

До речі, після розпаду СРСР в 1991 році Україна отримала третій за величиною ядерний арсенал у світі: 176 міжконтинентальних балістичних ракет та стратегічні бомбардувальники, які здатні нести ядерну зброю.

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

Популярні новини зараз

"Потрапила на посаду через ліжко": в мережу злили гарячі фото молодої помічниці "слуги народу" Криклія

Осадча і Горбунов показали справжнж кохання на "Танці з зірками": ідеальні стосунки навіть в прямому ефірі

Відмінила все та полетіла з України: у знаменитої Тіни Кароль народився син

Хотіла заощадити: навіть найближчі друзі висміяли молоду наречену за нестандартний вчинок

Показати ще

Тобто, ми сміливо поповнили "ядерний клуб". Але не могли залишатися осторонь світової політики: так вважають колишні лідери держави.

Можливо, тому у грудні 1994 року Києву довелося підписати Будапештський меморандум – відмовитися від ресурсу в обмін на гарантію безпеки, які нібито обіцяли надати США, Велика Британія та Росія.

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

За десятки років після цих подій, заговорив перший президент України, Леонід Кравчук.

Кравчук про відмову від ядерної зброї

Леонід Кравчук, екс-президент України
Леонід Кравчук, екс-президент України

Він запевнив: можливості вчинити інакше у нього нібито не було, хоча ядерний арсенал справді стримував би північного агресора, тоді як зараз нашій країні просто немає чим відповісти:

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

"Три учасники мають бути визначені. Перший – Україна, як нація, яка страждає і чиї громадяни помирають від агресії. Другий – західна цивілізація, її тиск є, але його треба подвоїти. Третій – Росія. Треба посадити Росію за стіл переговорів і змусити підписати історичні документи. Якщо взяти ці три питання в комплексі, включити всі важелі – думаю, війну можна зупинити", – радить Кравчук.

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

На відверте питання – чому так сталося, Кравчук додає: всі були впевнені, що документ підписав особисто, але натякає: це справа рук Леоніда Кучми.

Дивіться: Леонід Кравчук про відмову України від ядерної зброї

Кравчук про мову, ядерну зброю і Росію

"В окопі на Донбасі сидить п’ять осіб, з них троє розмовляють російською, і я кажу їм: геть з окопу! З них залишиться два. Це розумно?" Леонід Кравчук

Geplaatst door Радіо Свобода op Woensdag 22 augustus 2018

"Я буду за когось відповідати? Я не вважаю це своєю помилкою. Я думаю, що найголовнішою помилкою було те, що ми не почали з головного – формувати кадровий корпус нової України….Чи могли ми вчинити по-іншому? Ні. Я вже, здається, не раз казав і ще раз скажу. 165 ядерних ракет, кожна несе 5 боєголовок, 900. Усі спрямовані на США. Термін технічного існування кожної боєголовки закінчувався у 1997 році. Що це означало на практиці? Усі боєголовки треба було зняти і поставити нові. Україна не виготовляла ядерних боєголовок. Усі вони були російські, зроблені  під Новгородом. Могли ми в гастрономі купити боєголовки і поставити? Ні. Виникало питання: що робити? Єльцин сказав, що після 1997 року вони приймати на свою територію небезпечних вибухових боєголовок не будуть. І це правильно", - підкреслив екс-президент.

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

Україна, за словами Кравчука, опинилася під загальним тиском з усіх боків: американці наполягали на переплавленні твердих боєголовок у ядерні станції: Клінтон говорив про санкції.

Ядерне роззброєння України
Ядерне роззброєння України

"Могла Україна, тільки народившись, одразу почати з того, що стати загрозою для Європи і світу, некерованим ядерним потенціалом? Ні. Знаєте, є речі, яких не треба знати народові. Для чого кожній українській родині знати те, що я зараз розповідаю? Але людині має вистачити розуму, щоб хоча б повірити тому, що каже перший український президент. Я нічого не придумую. Якщо до цього часу не повірили, то Бог їм суддя. Я більше нічого не хочу говорити", - резюмував Кравчук.

Дивіться: П’ять причин відмови України від ядерної зброї

Нагадаємо, Лукашенко вирішив долю Донбасу без України та Росії.Як повідомляв "Знай.ua", американська влада готується до укладення нового масштабного договору з Іраном. Також "Знай.ua" писав, влада Північної Кореї попередила про готовність відновити політику нарощування ядерного арсеналу.