Сьогодні, 12 червня, Україна зробила важливий крок у напрямку правової боротьби з Росією – подала до Міжнародного Суду ООН в Гаазі Меморандум.

Документ стосується справи про застосування Міжнародної конвенції про заборону фінансування тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

У чому важливість документу

Заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль пояснила, що Меморандум - рубікон в розгляді справи, оскільки це основний елемент письмової частини судового провадження в суді ООН.

Популярні новини зараз
Тарифний "сюрприз" для мешканців багатоповерхівок: травневі платіжки заберуть ще більше грошей ПриватБанк звернувся до власників пенсійних карток: як уникнути затримок із виплатами Упаковка по 80 грн: в Україні супермаркети змінили ціни на цукор, вершкове масло та олію Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити
Показати ще

"У ньому зібрано факти, на яких базується позов України, та викладено наші правові аргументи. Відтак подальша дискусія сторін буде базуватися на критиці і захисті того, що наведено в Меморандумі", - пише Зеркаль.

Що вимагає Україна

"По-перше, від 2014 року на території України незаконні збройні формування скоїли ряд актів, які вважаються терористичними відповідно до Конвенції. Зокрема, мова йде про збивання літака МН-17, про обстріл мирних жителів Маріуполя, Краматорська, Авдіївки, Волновахи і про терористичні акти в Харкові, Одесі та Києві ", - підкреслила Зеркаль.

По-друге, Росія поставляла зброю і координувала вчинення цих актів, являє собою фінансування тероризму, відповідно до Конвенції.

Тому Росія повинна понести відповідальність як держава за порушення вимог Конвенції щодо запобігання такого фінансування тероризму.

Чи достатньо доказів?

Меморандум складається з 29 томів і містить понад 17 500 сторінок свідчень, документів та інших доказів у справі. Це дуже багато.

"По-перше, рік тому світ побачив, що Росія навіть перед суддями говорить на біле - чорне і просто бреше. Це порушення всіх традицій, бо держави в суді по-різному тлумачать факти і норми, але не брешуть. Всі пам'ятаємо казки про зброю , "знайдену в шахтах". По-друге, Росія докладає всіх зусиль, щоб переконати світ, що це не вони і в кінці кінців - ви нічого не доведете. Тому нам і довелося дуже ретельно підійти до рівня доведеності фактів, на яких базується наш позов", - пояснила Зеркаль.

Скільки часу триватиме розгляд справи?

Після представлення Меморандуму Росія отримає право подати свої заперечення про наявність юрисдикції в Суду розглядати цю справу. Так само як і в справі Грузія проти Росії, остання скористається цим правом і через три місяці ми отримаємо ці заперечення. З огляду на існуючу практику, розгляд питання про юрисдикцію займе близько півтора року. Після чого триватиме письмове та усне стадія розгляду справи. Загалом, все займе ще кілька років.

Раніше "Знай.uа" писав про те, що третейський суд в Гаазі зобов'язав Росію виплатити компенсацію в розмірі $ 159 мільйонів цілій низці українських інвесторів у справі про анексію Криму.

Міжнародна спільнота та наші дипломати вже назвали таке рішення "великою перемогою для бізнесу".