Неочікувана перемога

Ера обіцянок про безвізовий режим з Європою, що викликав іронію у соцмережах, нарешті завершилася. Вже у першу добу 52 тисячі українців вільно перетнули кордони з європейськими країнами.

Петро Порошенко, починаючи з 2014 року, 6 разів називав дату запровадження вільного подорожування Європою. Щоразу обіцянка не виконувалась.

Цього разу, коли знову з владних кабінетів пролунали заяви щодо наближення безвізу, в суспільстві жодних емоцій, крім скептицизму, було годі й шукати.

Популярні новини зараз
Громадський транспорт подорожчає для всіх, окрім пенсіонерів: скільки доведеться платити з 1 травня Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма
Показати ще

До квітневого голосування за безвізовий режим в Європарламенті українці поставилися прохолодно. В Європі будь-які формальності тягнуться роками, тому європейським чи українським політикам ніхто не повірив.

Остаточне рішення Єврокомісії протверезило українців. Скептицизм швидко змінився ейфорією.

Перемогу у багаторічній сазі безвізу Петро Порошенко вирішив розіграти, як головний козир.

На Банковій швидко зрозуміли, що це єдиний потужний аргумент, яким можна припнути язика парламентській та позапарламентській опозиції.

Прийняття цього рішення у ЄС добре лягло у “переможний травень” влади – Україна також перемогла Росію у Стокгольмському суді. Нідерланди, як на замовлення з Банкової, ратифікували угоду про Асоціацію, яку відкинули громадяни на референдумі.

Збіг усіх цих обставин ніби щитом вигородив владу від безлічі попередніх корупційних скандалів та десятків прозорих натяків із Вашингтону щодо повороту вбік від реформ.

На Банковій зрозуміли, що курс на оспівування безвізового режиму може допомогти вимити із суспільної свідомості весь негатив, що супроводжував владу останні кілька років.

Продовження банкету

Із запровадження безвізового режиму в центрі Києва зробили ціле дійство. Святкування розтягнули на 4 дні. У пресу потрапив документ, що свідчить про примусове залучення дітей до акції “Безвіз”.

Президент та його команда спробували продати безвіз українцям за найдорожчою ціною.

Рішення ЄС саме у цей час зіграло велику послугу для президента. Його особистий рейтинг за останній рік пішов у круте піке. Так, згідно з останніми соціологічними опитуваннями Центру Разумкова рейтинг Порошенка становить 10%.

Йому у спину дихають Вадим Рабінович, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та Олег Ляшко. Подібна розстановка сил зберігається і щодо рейтингу політичних партій.

Політолог Олександр Палій стверджує, що одна візова лібералізація дозволить президентові та “Блоку Петра Порошенка” покращити власні рейтинги лише на кілька відсотків.

“Електоральний стрибок, безумовно, буде, однак він не стане захмарним. Протягом року він сягне кількох відсотків і не змінить загальної тенденції”, – вважає він.

Аби зберегти набрані кілька відсотків, Порошенкові не вистачить безвізового режиму.

Природа розкачування рейтингу популістськими заходами, такими, як штучне збільшення значення безвізу у житті суспільства, несе високий ризик відкату.

Після завершення ейфорії та помпезних слів щодо “немитої Росії” Україна повинна знову зануритися у реальність, де безвіз не рятує від поганих доріг чи малої зарплати.

За опитуваннями, пріоритетними питаннями для українців залишаються не подорожі до Європи, а дороги та медицина.

Крім того, негативний відкат може бути пов’язаний з ефектом усвідомлення людьми, що їх намагалися обдурити, і що безвізом намагаються затулити в першу чергу відсутність якісних змін у державі.

Хоч, як довго влада не намагатиметься тримати в інформаційному полі успіх від безвізу, цей ефект є швидко вичерпним.

Саме тому для підсилення позитивного ефекту напередодні святкування безвізу, Верховна Рада ухвалила ще одне прозахідне рішення – Закон №6470 “Спрямування зовнішього курсу на НАТО”.

Важко повірити у те, що такий закон міг потрапити на порядок денний випадково.

Крім того, якщо проаналізувати цей закон, то його можна назвати радше декларацією про наміри. У Конституції України закріплений позаблоковий статус.

Висновки

Нарешті закінчилася «ера зради» щодо безвізу. Українці досягли довгоочікуваної події.

Це, безумовно, позитивно відіб’ється на свідомості громадян. Суспільство, понівечене війною, тепер може побачити свій реальний внесок в отримання безвізу.

Це дасть чудовий поштовх до розуміння того, що в цій країні можна жити і розвиватися.

Великий пласт російської пропаганди щодо того, що українці не потрібні Європі, зникне.

Чи готовий Порошенко далі йти за логікою безвізового режиму і вводити візовий режим з Росією? Згідно із останніми заявами міністра закордонних справ Клімкіна, цього не станеться.

Дмитро Блюзецький, спеціально для Знай.ua