Цими днями на сесії Київської обласної ради місцеві депутати зробили безпрецедентний крок - а саме проголосували за звернення до Верховної Ради з вимогою ініціювати процедуру імпічменту Президента Петра Порошенко.

Підтримали звернення 57 із 84 депутатів. Текст звернення опублікований на офіційному сайті Київської облради. Депутати заявили, що імпічмент - це єдиний спосіб залучення президента до конституційної відповідальності, коли його дії у сфері економіки та в галузі охорони здоров'я містять ознаки злочинів проти державної самостійності, проти власної нації, громадянських прав, національної безпеки, юстиції, проти миру і, нарешті, ознаки військових злочинів. Депутати у своєму зверненні підкреслили, що цим діянням глави держави необхідно дати правову оцінку.


Знай.ua спробував розібратися - чого чекати українцям від наших політиків.

Президентський гамбіт

Тема імпічменту Президента в Україні стрімко зросла лише в останній час. За останній місяці про це говорили керівник фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, народні депутати Єгор Соболев та Сергій Тарута. Достатньо жорстко на цей рахунок висловився і екс-президент України Леонід Кучма, який різко критикував Президента та обраний ним курс. Подали "вогню" і бійці АТО, які увірвалися в адміністрацію Президента з вимогою імпічменту. Взагалі - слово "імпічмент" стало звучати все частіше в українському політикумі.



Президент Порошенко на прес конференції, яка пройшла 14 травня в Києві, заявив, що його головною метою під час першого або другого терміну перебування на посту глави держави є вступ України до складу Європейського Союзу. Та відзначив, що не задоволений своєю роботою на посту Президента.
На запитання журналіста: "Чому б ви проголосували за такого президента як ви, якщо б були рядовим виборцем?", - Президент відповів:
"Відносно аргументів, чому проголосували? .. Запитайте у 54% громадян, які підтримали мене на президентських виборах. Я вважаю абсолютно некоректним, тепер мені агітувати за президента Порошенко ... Гаразд, давайте спробуємо. Хоча б за тим, що робиться. Досягнення, підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, безвізовий режим з ЄС, який має запрацювати з червня 2017 року, повернення до Конституції 2004 року, те, що справа екс-президента Віктора Януковича знаходиться в суді. Багато що зробили. Є та визначенні кадрові перерахунки, і затримка в позиціях реформ", - сказав Порошенко.

Нещодавно Петро Порошенко назвав перевибори "політичним ризиком, який становить загрозу економічному зростанню" і затримує мінімум на рік всі реформи. Тепер на хвилі отримання безвізового режиму з ЄС, він вже не так категорично відноситься до дострокових виборів. Безвіз - досягнення, яке можна запропонувати суспільству. Президент використовує цей фактор за будь-яким приводом, і якщо питання, адресоване йому, не пов'язане з безвізом, то він все одно плавно переходить у той же безвіз, що, можливо, на думку Порошенко дає йому максимальний додадок до рейтингу.

Але за данними з різних опитувань, в рейтингах Петро Олексійович поступається своїм оппонентам. І він це прекрасно розуміє.

До того ж сама процедура імпічменту - досить громіздка.
"Парламент може оголосити імпічмент президенту після того, як спеціальний прокурор доведе вину глави держави", - заявив народний депутат від фракції "Самопоміч", глава антикорупційного комітету Верховної Ради Єгор Соболев.

Взагалі, в сили Юрія Луценко - давнього друга Президента віриться мало.
До того ж сама процедура передбачає наявність не менше 226 голосів народних депутатів, які ініціюють питання про відсторонення Президента від посади. Після цього парламент створює спеціальну слідчу комісію, в яку входять спеціальний прокурор та спеціальні слідчі. Висновки та пропозиції комісії розглядаються на засіданні ВР. Якщо вони обгрунтовані, то не менш 300 народних депутатів приймають рішення про обвинувачення Президента. Далі наступає черга Конституційного Суду - він виносить висновок про відповідність процедури розслідування вимогам Основного Закону. У свою чергу Верховний Суд підтверджує наявність у діях глави держави ознаки державної неправди або іншого злочину. І тоді не менше 338 парламентаріїв виносять рішення про відсторонення глави держави. До моменту, поки новообраний президент не вступає в свої повноваження, його обов'язки делегуює прем'єр-міністр.
І така громіздка процедура в нінішній політічній кризі, здається,неможлива.

Тому Президентські вибори можливі тільки в 2019 році.

Популярні новини зараз
ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку Оля Полякова дізналася, що вагітна після розлучення: як насправді з'явився Буряковський
Показати ще

На старт

Але, Петро Порошенко заздалегідь перестраховувався. Експерти говорять, що кампанія Порошенка вже почалася, не дивлячись на те, що до виборів ще майже два роки.

"Звичайно почати її за два роки до моменту виборів - відвернений фальстарт. Тому що зараз в Україні дуже специфічна ситуація - 2/3 українців нікому не вірять. Ніхто з нинішніх політичних лідерів, не має навіть 20% підтримки тих, хто збирається йти на вибори. Значна частина українців не знає, за кого буде голосувати. Може виникнути в політичному житті країни ситуація, яка істотно вплине на встановлення сил і рейтинги керівників ", - впевнений глава управління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

В результаті опитування соціологічної групи "Рейтинг", щодо позачергових виборів ВР та Президента, помітно, що 52% опитаних підтримують ідею розпуску парламенту та позачергових виборів Верховної Ради та Президента, а 40% не підтримують.

"Більша частина населення не сприймає процеси, що відбуваються в країні, як реформи, поліпшення життя або деяких її сфер. Населення не відчуває змін на краще в плані доходів або соціальної захищеності. Це існує дефіцит безпеки, справедливості, благополуччя. Це все відображається на ставленні до влади, до якої нема довіри. Справа не в персоналіях. Люди не довіряють інституціям. Частина опитуваних відповіли, що не бачить сенсу в перевиборах, адже все ще не змінюється виборча система. Це прояв раціональних елементів в суспільстві", - сказав Володимир Фесенко.

Експерт впевнений, що Юрій Луценко, Володимир Гройсман та Андрій Парубій, можуть балотуватися на пост президента за умови, що за якимись причинами від цього відмовляється Петро Порошенко. Хоча, можлива і конкуренція. Не виключено, що з'явиться і кандидат, який "змішає всі карти" в "ігрі", свого роду "Джокер".

Така кандидатура, може змінити всі пріоритети. Наприклад, сам Порошенко став фаворитом президентських виборів 2014 року досить несподівано для багатьох опонентів. Після Майдану довіра до лідерів опозиції трохи зменшилась. Порошенко цим блискавично скористався.

"Не виключено, що це може бути фігура, яка не має шлейфу минулого, навантаження скандалами, конфліктними ситуаціями. Треба бути яскравим, цікавим, свіжим новим", - відзначає політичний експерт Тарас Чорновіл.

Генерали парламентських кар'єрів

Чергові Парламентські вибори в Україні відбудуться через 2,5 роки, але багато українців хотіли б провести їх вже зараз.

Опитування соціологічної групи "Рейтинг", проведене у травні 2017 року, показало, що 50% опитаних підтримують ідею розпуску парламенту та призначення дострокових виборів у Верховну Раду, 37% - не підтримують, 13% - не визначилися.

"Зараз близько 50% виборців підтримують проведення дострокових парламентських виборів, а 45% виборців виступають за проведення одночасних президентських та парламентських виборів. Різниця невелика. Це фактично така ж кількість людей, які вважають, що єдині дострокові парламентські вибори нічого не вирішать в країні", - вважає екс-нардеп, лідер громадянського руху "Рідна країна" Микола Томенко.

Ще рік тому Юрій Луценко так само допустив проведення дострокових виборів в Раду. Але сьогодні він підтверджує, що дострокові президентсько-парламентські вибори в Україні приведуть до катастрофи.

"Ще кілька місяців тому дострокові президентсько-парламентські вибори були фактично реальними. Я глибоко переконаний - як людина, як громадянин - що дострокові вибори приведуть до катастрофи в країні. Якщо ми зараз отримаємо чергове внутрішнє озлоблення - країна може разлетітись", - впевнений Генпрокурор.

Луценко також зазначив, що люди, які вимагають дострокових виборів, просто не бачать змін в кращу сторону.

В останні кілька тижнів можна помітити, активність та законодавчі ініціативи основних політичних сил. Такі зміни можуть говорити лише про одне, на носі позачергові вибори ВР. Якщо взяти опитування і соціологічні дослідження, то видно, що українці готові до позапланових виборів вже давно.

"Проблема лише в тому, що деякі суперечності, що існують сьогодні між парламентськими фракціями, можуть привести до того, що після ймовірних виборів так і не вдасться сформувати коаліцію, оскільки ніхто не готовий йти на поступки один одному. Блок Петра Порошенка "Солідарність" і "Народний фронт" - категорично відкидали ідею дострокових виборів, всіляко намагалися зацементувати ситуацію і знайти якийсь консенсус між собою, зараз з кожним днем протиріччя наростають", - пояснює експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко.

Виборам бути?

Якщо подивитися на результати соцопитувань, то можна зробити висновки. Якщо б вибори відбулися найближчим часом, то найбільшу підтримку отримали б "Батьківщина" - 11,2% і "Блок Петра Порошенко" - 9,8%, а ось "Народний фронт" опустився до 1,3%. Звичайно, "Народний фронт" в курсі таких опитувань, і в партії останнім часом стали говорити про те, що БПП і НФ можуть об'єднатися під вибори і піти однією командою. Офіційно таку інформацію в НФ не коментують. Партійці, швидше за все, памятають досвід УДАРу: після об'єднання його з ББП від партії київського мера нічого не залишилося.



"Так як запит у суспільства існує, його потрібно задовольнити. Ця Рада не працює, тому вибори пішли б на користь. Але робити вибори по старому закону - значить прийти до того ж самого результату, який ми маємо зараз. Можу сказати, що мажоритарка - велике зло, і я за те, щоб мажоритарку скасували, були б відкриті партійні списки і було б пропущено бар'єр. Вибори за такою системою дійсно б допомогли Україні. Але наскільки цього хочуть старі партійні проекти - велике питання", - вважає Внефракційний народний депутат і заступник голови парламентського комітету з протидії корупції Борислав Береза.

Дуже важливий політичний момент, про який багато хто мовчить, це не вирішені питання. Три міністерства в країні без керівників. Міністерство інформаційної політики - Юрій Стець подав у відставку, Міністерство сільського господарства та харчової промисловості - Тарас Кутовий подав у відставку, Міністерство охорони здоров'я - Ульяна Супрун з серпня 2016 року - всього лише і.о. Міністра охорони здоров’я. Відповідь на запитання, чи то бути чи не бути виборам зрозуміла - позачергові парламентські вже на носі.

"Парламент працює погано, коаліції немає - це вже умови для позачергових парламентських виборів", - затверджує народний депутат Андрій Ільенко.

Глава партії "Розумна сила" Олександр Соловйов так характеризує ставлення народу до нинішньої влади: "Економічна, соціальна, політична катастрофа в країні є наочним підтвердженням нестачливості нинішньої влади. Вже очевидно, що українці смертельно втомились від пустих обіцянок та "реформ", які маскують щоденне погіршення рівня життя. Цій владі в Україні вже ніхто не вірить".

За парламентські перевибори активно виступає фракція "Батьківщина" та "Оппозиційний блок". Ці партії вже наростили рейтинг і спробують добитися позачергових виборів, щоб конвертувати свій рейтинг у місця в парламенті. Підтримують цю ідею і в новій партії Михайла Саакашвілі.
Уже восени населення чекає чергове підвищення тарифів та підвищення цін. А значить доведеться "збивати" хвилю народного невдоволення - і зробити це зможуть лише позачергові парламентські вибори.

А ось чи розіграє Президент цю карту - час покаже.