Тим часом, поки в українському телеефірі триває показ багатосерійної драми під назвою «Звідки у депутатів Верховної Ради стільки грошей», їхні «менші» колеги – депутати місцевих рад – практично «злидарюють» в умовах офіційно задекларованої відсутності прибутків. Тим не менш, навіть у таких важких умовах, кожен із них має в активі мільйони гривень у готівці.

Відповідна «пошесть» не обійшла стороною й скромних народних обранців із міста Сєверодонецьк, яке перебуває ледь не в епіцентрі АТО. Відповідні висновки зробили наші колеги-журналісти з громадського руху «ЧЕСНО», які днями опублікували результати власного розслідування.

«Бідолахи» ради

Враховуючи визначені державою розміри прожиткового мінімуму, відповідно до результатів дослідження виявилося, що кожен сьомий депутат міськради живе за межею бідності.

Пальма першості за найменші доходи за рік дісталася депутатові Віктору Пилипенку з «Опозиційного блоку». Чиновник зазначив, що його прибуток за 2016 рік складався лише з доходу його дружини Юлії Пилипенко, яка заробила трохи більше 14 тис. грн. Якщо ці кошти розділити на 5 членів родини, то виходить, що на кожного з них припадає 2 809 грн. Відповідна сума в 6 разів менша від річного прожиткового мінімуму.

Популярні новини зараз
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Показати ще

Друге місце посіла підприємиця Тетяна Щербанюк від «Нашого краю». Вона заробила трохи більше 17 тис. гривень річного доходу. Їй пощастило, що ці кошти довелося витрачати лише на двох членів сім’ї - по 8,6 тисяч гривень на людину.

Її колега по фракції - Юрій Фурман, за минулий рік заробив менше 12,5 тис. грн, не дивлячись на те, що він є засновником двох фірм.

А от сумарний дохід членів сім’ї депутата Сергія Самарського з БПП за 2016 рік склав аж 49 тис. грн. Щоправда, цього також виявилось недостатньо на трьох членів сім’ї, щоб не опинитися за межами прожиткового мінімуму. Більше того, у «пасиві» Самарського є два кредити, отримані ще в 2012 році.

Тим не менш, у розділі «корпоративні права» вказане ТОВ “Юридична фірма “Фагот”, із сумарним внеском до статутного фонду у розмірі 450 тисяч гривень.

Попри невисокі доходи, Сергій Самарський задекларував готівку та позику на 410 тисяч гривень на ім’я доньки Альони Самарської, при тому, що за рік вона заробила на основному місці роботи та за сумісництвом менше 22 тис. грн.

Цікаво, що насправді депутат міг не вказувати прописану доньку, яка з ним не проживає, в декларації, оскільки члени сім’ї - це особи, з якими в декларанта станом на 31 грудня звітного року є сукупність трьох ознак: 1) спільне проживання; 2) спільний побут; 3) спільні права та обов’язки сімейного характеру.

Останнім депутатом, дохід якого менший за прожитковий мінімум, став Сергій Куниця від “Опозиційного блоку”. У доходах він вказав лише власну пенсію - 33 тис. грн.

Однак, за даними моніторингу виявлено, що Сергій Куниця не вказав своєї частки у двох приватних підприємствах: ПП “Промедика” та ПП “Стоміл”, сумарний розмір внеску до яких склав 25 010 гривень.

Найзаможніші у раді

Від «злиднів», перейдемо до справжніх багатіїв. Найбільші статки були виявлені у секретаря міськради Ігоря Буткова та його дружини-депутатки. Відповідно до вказаних у деклараціях даних, готівкою на руках Ігоря та Олени Буткових перебуває понад 116 млн грн. Серед них: 3 млн доларів та 1,1 млн євро. Все інше - у гривні. Варто врахувати, що це при тому, що у декларації не вказані частки у статутних капіталах двох підприємств, які раніше належали Ігорю Буткову, а зараз його дружині і переписаному на членів сім’ї місцевому благодійному фонду “Григорія Сковороди “Сприяння розвитку освіти та підтримки молоді”. А це, на секунду, ще 2 млн грн.

При цьому в декларації вказані лише 2 товариства з обмеженою відповідальністю, засновником яких є Олена Буткова. Проте, як не дивно, до декларації не були внесені ще три ТОВ, кінцевим бенефіціарним власником яких наразі виступає Буткова (ТОВ “Лисичанський завод залізобетонних виробів”, ТОВ “Сєверодонецькі енергетичні системи” і ТОВ “Сєверодонецьке підприємство “Вторресурс”).

Зауважимо, майже одразу після скандального обрання Буткова на посаду секретаря міськради в січні 2016 року у пресі з’явилася інформація про те, що Бутков володіє 19 компаніями, частина з яких зареєстрована в окупованому Криму.

Тоді, через неможливість сумісництва посади секретаря і провадження підприємницької діяльності, Буткова було звільнено з посади розпорядженням міського голови Валентина Казакова. Проте, вже восени 2016 року Бутков рішенням суду поновився на посаді.

За даними розслідувачів, з Ігорем Бутковим пов’язано чимало корупційних скандалів у Сєверодонецьку. Серед іншого - історія, пов’язана з раптовим укладанням договору на постачання теплової енергії з компанією його бізнес-партнера, секретаря міськради Віктора Пилипенка. Більше того, за цим фактом було відкрито кримінальне провадження щодо розкрадання бюджетних коштів через фірми, пов’язані з Бутковим.

Після родини Буткових, за рівнем статків у рейтингу йде ще один “опоблоківець” Дмитро Шерстюк. Працюючи директором КП “Сєверодонецькліфт” із середньою зарплатнею в 6 тисяч гривень на місяць, він примудрився вказати 3 мільйони гривень готівки. До того ж, немає жодної інформації про те, де і яким чином його дружина спромоглась назбирати кошти для того, аби в липні 2016-го купити Mercedes Benz C 220 D 2015 року випуску за 790 тисяч гривень.

Для довідки: депутат Дмитро Шерстюк у 2012 році був директором ТОВ "Лисичанська ритуальна служба “Пантеон", одним із засновників якого був Ігор Бутков, що може свідчити про їх «співпрацю».

На четвертому місці рейтингу – Ірина Сафронова від “Радикальної партії Олега Ляшка” з вказаними активами на 2,54 млн грн. Сума склалась з 20 тисяч доларів на банківському рахунку та 2 млн грн готівки. Депутатка Сафронова є засновником і директором ТОВ “Платіра”, яке, у свою чергу, є співзасновником ПТ "Ломбард "Новий час" ТОВ "Платіра і компанія". Статутний капітал ТОВ “Платіра” становить 1,8 млн, але ці дані не були внесені в декларацію.

Ще один персонаж розслідування – Віктор Пилипенко, став єдиним депутатом, якому вдалося потрапити одразу в два топи: як вже було вказано раніше – посісти перше місце рейтингу депутатів із найменшими доходами (у декларації він вказав, що є безробітним і за рік не заробив нічого) та водночас обійняти п’яту сходинку рейтингу найзаможніших депутатів з показником рівно у 2,5 млн грн.

Це при тому, що він позначив у декларації, що має частку в статутних капіталах п’яти товариств з обмеженою відповідальністю. Але забув, що володіє часткою в ТОВ “Промтекс”, яке фігурує у кримінальній справі щодо розтрати майна шляхом зловживання службовим становищем.

У підсумку, на Вікторові Пилипенку «висить» 20,68 млн грн внесків до статутних фондів ТОВ-ок, які не відображені у його декларації. Найбільший розмір внеску - 20 млн грн - до ТОВ “Вістол”, де свого часу співзасновником і директором був чинний секретар ради Ігор Бутков.

«Заробітчани» ради

Від нужденних і водночас найбільш заможних депутатів перейдемо до тих їх колег, які змогли минулоріч збагатитися найбільше. Чотири з п’яти найбагатших депутатів Сєверодонецької міської ради заробили гроші завдяки підприємницькій діяльності.

Найбільше грошей серед депутатів Сєверодонецької міської ради за 2016 рік заробила сім’я підприємиці Олени Ніжельської з “Самопомочі”.

Відповідно до даних декларації, за минулий рік разом із пенсією батьків сума її доходів становить понад 1,5 млн грн. Майже всі кошти - це дохід від підприємницької діяльності. При цьому, жодної гривні статків у її декларації не вказано.

На другому місці з річними доходами дещо більше 900 тис. грн перебуває Лариса Летюча з «Блоку Петра Порошенка». При цьому, з її слів, сумарний чистий дохід складає далеко не 900 тисяч, а лише приблизно 20% від задекларованих даних.

Депутат від “Батьківщини” Володимир Ляховий з доходами сім’ї у майже 900 тис. грн посів третє місце рейтингу. Він обіймає посаду завідуючого відділенням КЗ “Сєверодонецька міська багатопрофільна лікарня”. Його річна зарплатня - 184 тисячі. Левова частка доходів сім’ї Ляхових походить від підприємницької діяльності дружини депутата – Тетяни. Вона заробила майже 700 тисяч гривень. Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основний вид діяльності ФОП Тетяна Ляхова - “надання послуг перукарнями та салонами краси”.

Цікавий нюанс: подружжя Ляхових, згідно з даними у декларації, позичили третім особам 46 тисяч доларів, ще 12 тисяч євро зберігається готівкою.

Депутат “Опозиційного блоку” Андрій Височин з річним прибутком у 842 257 гривень посідає четверте місце. У жовтні 2016 року Височин обійняв посаду директора КП “Сєверодонецьктеплокомуненерго” замість іншого депутата Сєверодонецької міськради Дениса Анпілогова. До цього Андрій Височин займав посаду директора ТОВ “Східремсервіс”, де мав долю у 20%, а ще 60% мали той самий Денис Анпілогов та його батько Володимир Анпілогов.

Після того, як Ельвіна Марініч з суттєвим запізненням опублікувала свою декларацію, вказані нею доходи сім’ї у 442 860 грн дали їй змогу потрапити на п’яте місце у відповідному рейтингу. Наразі, депутатка Марініч обіймає посаду помічниці директора із зв'язків з громадськістю та пресою в ДП "Сєверодонецька ТЕЦ" із річної зарплатнею в 53 тисячі. А ось її чоловік Олег Хоруженко заробив понад 360 тисяч, займаючись підприємницькою діяльністю.

Станом на початок липня один депутат досі не подав декларацію. Це Юрій Матохін із “Блоку Петра Порошенка”. Тож, не виключено, що у підсумку комусь-таки ще доведеться «посунутися».